|
Słowo karnawał pochodzi od łacińskich: caro, czyli mięso, oraz vale – bywaj. Dosłownie oznacza więc pożegnanie mięsa, a co za tym idzie, pożegnanie hucznych zabaw i uciech. Czas karnawału jest więc niewątpliwie po to, by nacieszyć się tym, co żegnamy u progu Wielkiego Postu. Potrawy, które pojawiają się w okresie karnawału na naszych stołach zdecydowanie powinny przypominać nam o dostatku. To dlatego w menu tego okresu królują słodkie wypieki, jak również wszelkiego rodzaju dania mięsne. Wszak trzeba godnie „pożegnać” mięso!
Kęs historii
Naszym przodkom ostatnie dni karnawału kojarzyły się z tanecznymi korowodami, maskaradami i przebierankami. Najhuczniej świętowano w ostatnie trzy dni karnawału, czyli w tzw. mięsopust – znaczenie tej nazwy to znowu pożegnanie mięsa, z tym że teraz już nie po łacinie, a w słowniku staropolskim.
Spuścizną po tej tradycji jest tzw. „śledzik” przypadający we wtorek przed Środą Popielcową. Nazwa odnosi się do zwyczaju podawania o północy postnego pokarmu symbolizującego zmianę nastroju i przełom w kalendarzu. Najczęściej był to postny żur lub ryby, w tym śledzie, które do dzisiaj kojarzą się nam z okresem postu. Ten gest miał na celu przypomnieć, że właśnie zaczyna się zgoła odmienny okres w roku, a na stołach częściej będzie widać postne potrawy typu ryby czy proste zupy.
Kęs śledzika
Warto dziś nawiązać do tej tradycji i przygotować smaczną przekąskę. „Śledzie to produkt tak uniwersalny, jakich mało, który w kuchni można połączyć niemal ze wszystkim – warto to wykorzystać w ostatnim dniu karnawału. Można sięgnąć po receptury na śledzie na ostro oraz ze śmietaną czy olejem, jak i na śledzie z suszonymi owocami o nieco słodkawym smaku”, radzi szef kuchni Knorr, Piotr Murawski. „Najlepsze są śledzie z beczki – solone, raczej większe, nieposzarpane”. Szef kuchni podpowiada, że należy je moczyć w wodzie lub mleku. Czas moczenia należy uzależnić od wielkości i grubości płatów śledziowych. Co istotne, po namoczeniu śledzie należy dokładnie osuszyć.
A oto propozycje Piotra Murawskiego, szefa kuchni Knorr, na dzisiejszą okazję dla wielbicieli prostych połączeń – doskonały Śledź w śmietanie.
Składniki:
- 8 płatów śledzi matiasów
- 350 ml kwaśnej śmietany 30l
- 2 Sosy sałatkowe do mizerii Knorr
- 1 cebula
- pół pęczka szczypiorku
- 1 jabłko
Sposób przygotowania:
1. Śledzie wypłucz pod bieżącą wodą, następnie zalej zimną wodą z lodem i odstaw na 20 minut.
2. Cebulę i obrane jabłko pokrój w drobną kosteczkę.
3. Sos sałatkowy Knorr wymieszaj ze śmietaną.
4. Dodaj do sosu pokrojoną cebulę i jabłko. Dokładnie wymieszaj.
5. Śledzie odcedź i wysusz. Następnie pokrój w mniejsze kawałki i umieść w sosie śmietanowym. Odstaw do lodówki na 30 minut, aby się przegryzły. Podawaj posypane posiekanym szczypiorkiem.
|