|
Badania wykazały, że obecnie pełne ziarno jest kluczowym składnikiem ponad połowy płatków, wytwarzanych przez czołowych producentów żywności. Zmiany te są częściowo spowodowane działaniami firmy General Mills, która powiększyła swoje portfolio płatków o nazwie „Big G” o pełne ziarno.
Produkty pełnoziarniste mają pozytywny wpływ na zdrowie, pomagają w osiągnięciu odpowiedniej wagi ciała i chronią przed chorobami układu krążenia oraz cukrzycą typu 2. Według „Dietary Guidelines for Americans 2010”, mieszkańcy Stanów Zjednoczonych spożywają jednak zbyt małą ilość tego typu produktów.
Zgodnie z oficjalnymi zaleceniami dietetycznymi z 2010 roku dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych, połowa spożywanych przez nich produktów zbożowych powinna być produktami, pochodzącymi z pełnego ziarna – mówi Kathy Wiemer z General Mills Bell Institute of Health and Nutrition i dodaje: 95% osób w Stanach Zjednoczonych nie spełnia tych wymogów. Prawdopodobnie nie zdają sobie oni sprawy z tego, że zaczynanie dnia od zjedzenia płatków, może być dla nich najlepszym sposobem na zwiększenie w swojej diecie liczby produktów pełnoziarnistych.
Oprócz produktów wzbogaconych o pełne ziarno, w supermarketach można znaleźć także płatki śniadaniowe o większej zawartości błonnika, którego ilość w przeciągu siedmiu lat zwiększyła się średnio o 32%, podczas gdy zawartość cukru i sodu zmniejszyła się odpowiednio o 10% i 14%. Naukowcy, pracujący nad zaleceniami żywieniowymi, podkreślają, że płatki dostarczają mniej niż 4% wskazanego dziennego spożycia cukru i tylko 2% sodu.
Wiele korzyści w jednej misce
Płatki to jedne z najzdrowszych posiłków, jakie można wybrać na pierwsze danie w ciągu dnia. Są bogate w witaminy, minerały i kluczowe składniki odżywcze, takie jak: błonnik, wapń i witamina D. W dodatku zawierają mniej kalorii niż większość popularnych śniadań. Badanie, przeprowadzone przez naukowców z Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, pokazuje, że osoby, które je jedzą mają odpowiednią wagę ciała. Spożywają też większą liczbę produktów pełnoziarnistych oraz mniejszą, tych o niskiej zawartości tłuszczu.
Wiele popularnych płatków składa się z pełnych ziaren, błonnika, wapnia i witaminy D, co sprawia, że są bardziej pożywne niż te produkowane w poprzednich latach. Jako lider w branży, General Mills jest zobowiązany do zwiększania wartości odżywczych płatków. W ofercie firmy znajduje się ich ponad 40 rodzajów, a każde mają 130 kalorii lub mniej na porcję. Od 2007 roku General Mills dąży do znacznej redukcji sodu i cukru. Od stycznia 2012 roku, wszystkie płatki Big G zawierają więcej pełnego ziarna niż jakikolwiek innego składnika, dostarczając co najmniej 10 gramów lub więcej pełnego ziarna w jednej porcji.
Źródło: Robin G. Thomas, Pamela R. Pehrsson, Jaspreet K.C. Ahuja, Erin Smieja, Kevin B. Miller, Recent Trends in Ready-to-eat Breakfast Cereals in the U.S, Procedia Food Science, Volume 2, 2013, Pages 20-26, ISSN 2211-601X, 10.1016/j.profoo.2013.04.005.
|