|
Wielu naukowców sugeruje związek pomiędzy negatywnymi emocjami a zwiększonym spożyciem produktów spożywczych. Badania opublikowane w magazynie Appetite, pokazują jednak, że dobry nastrój i pozytywne emocje mogą mieć większy wpływ na ilość spożywanego jedzenia.
W eksperymencie przeprowadzonym pod kierownictwem dr Catharine Evers z Utrecht University w Holandii, badano rolę pozytywnych emocji jako przyczyny przejadania się w grupie zdrowych osób o prawidłowej masie ciała. Odkryto, że pozytywny nastrój wywoływał spożycie większej liczby kalorii w porównaniu do grupy kontrolnej. Dodatkowo pozytywne emocje, w porównaniu do negatywnych, przyczyniały się do częstszego podjadania.
Przeprowadzono dwa badania laboratoryjne: jedno oparte na analizie dzienniczków bieżącego notowania, zawierających informacje o 7-dniowym sposobie żywienia. Pierwsze badanie laboratoryjne sprawdzało wpływ pozytywnych emocji na rodzaj i ilość spożywanych posiłków – były one wywoływane lub nie u osób badanych. Drugie zaś dodatkowo oceniało wpływ stanów negatywnych. Po obydwu badaniach laboratoryjnych oceniano ilość spożytego, jedzenia za pomocą specjalnego testu smakowego. Trzecie badanie oceniało opisany przez osoby badane sposób żywienia i emocje odczuwane w momencie jedzenia. Zdaniem autorów, ten rodzaj badania był najbardziej znaczący w sprawdzaniu ich hipotezy.
Dwa pierwsze badania wykazały, że pozytywny nastrój spowodował spożycie większej liczby kalorii w porównaniu do sytuacji, gdzie nie generowane były żadne emocje. Podczas trzeciego badania zauważono również, że pozytywne emocje są częstszym niż negatywne powodem sięgania po przekąski.
Wyniki trzech badań zarówno eksperymentalnych, jak i analizy sposobu żywienia pokazują, że pozytywne emocje mogą mieć istotny wpływ na objadanie się w grupie zdrowych, szczupłych osób – mówi dr Catharine Evers i dodaje: Czynniki, które sprawiają, że ludzie stają się podatni na przejadanie się zostały dokładnie zbadane. Doświadczanie zarówno pozytywnych, jak i negatywnych emocji okazało się sprzyjać spożywaniu zbyt dużej ilości pożywienia Chociaż związek ten został dogłębnie przeanalizowany w przeciągu ostatnich lat, to skupiano się głównie na negatywnych, a nie na pozytywnych emocjach.
Dr Evers wraz z zespołem podkreślają, że nadmierna konsumpcja może szybko stać się poważniejszym zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia niż głód i niedobór żywności w wielu społeczeństwach zachodnich.
Źródło: Catharine Evers, Marieke Adriaanse, Denise T.D. de Ridder , „Good mood food. Positive emotion as a neglected tigger for food intake”, Appetite Volume 68, 1 September 2013, pages 1-7
|