|
Tajemniczy ogród
Całkowitym przeciwieństwem francuskiego stylu w aranżacji ogrodów jest styl angielski, który największą popularność zyskał w czasach wiktoriańskich i do dziś króluje na Wyspach Brytyjskich. Ogród angielski całkowicie zerwał z dokładnie zaplanowaną symetrią i nawiązał do naturalnych, nieco nawet dzikich, plenerów. Koniecznym elementem takiej aranżacji są kolorowe kwiatowe rabaty, róże pnące się po murach i zadbane trawniki „Angielski ogród charakteryzują na pozór dzikie i chaotyczne ścieżki, które giną w jego zaułkach. Do ich ułożenia świetnie nadają się kostki szlachetne z grupy Antico - Romano i Natulit.” – proponuje Joanna Kowalik-Siedlecka. „Kostki te, dzięki procesowi obijania, tworzą nawierzchnie o wyglądzie starobruku i polecane są szczególnie w aranżacjach o charakterze zabytkowym. Sugerowałabym dodatkowo zastosowanie kostek w kolorze brąz-porfir, które dzięki swojej barwie nawiązują do popularnych w angielskich ogrodach ceglanych murów.”
W ogrodzie w takiej aranżacji nawierzchnia powinna charakteryzować się nieregularnym ułożeniem. „Zalecane jest stosowanie zróżnicowanych deseni tzw. wachlarzy i łuków. Kostki szlachetne Romano z linii Libet Decco mają trapezowy kształt, dzięki czemu idealnie nadają się do układania tajemniczych krętych ścieżek i chodników.” – dodaje Joanna Kowalik-Siedlecka.
Klasyczna aranżacja na długie lata
Najbardziej znane przykłady ogrodów w stylu francuskim w Polsce to ogród przy Zamku Królewskim w Warszawie i ogród Pałacu Branickich w Białymstoku. Słynne warszawskie Łazienki przypominają zaś swoją estetyką ogród angielski. Oglądając te znane i piękne miejsca chętnie przenieślibyśmy ich klasyczny charakter do naszego ogrodu. Dzięki właściwej aranżacji nawierzchni i odpowiednim roślinom możemy odwzorować podobny klimat i nastrój w przydomowych ogrodach.
|