|
Dyskomfort związany z tym na pozór niewinnym zjawiskiem może też wpłynąć negatywnie na naszą koncentrację, warto więc wiedzieć jak się przed nim bronić.
Skraplanie pary wodnej na szybach to zupełnie naturalny proces fizyczny. Codziennie sami przyczyniamy się do jej powstawania. Dorosły, odpoczywający człowiek "produkuje" trzy litry pary wodnej na dobę. Codzienne czynności takie jak gotowanie, pranie czy prasowanie znacząco zwiększają jej ilość w powietrzu. Dodatkowo zwiększa się w ten sposób prawdopodobieństwo wykroplenia pary wodnej. Proces skraplania jest uzależniony od wilgotności powietrza i temperatury. Z tego też powodu najczęściej jest on widoczny przy złej wentylacji pomieszczeń. Aby zapobiec takiej sytuacji warto pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasad przy systematycznym wietrzeniu pomieszczeń. W okresach wiosennym, letnim i jesiennym napływ świeżego powietrza powinien być zapewniony przez mikrowentylację, czyli rozszczelnienie okna.
W okresie zimowym natomiast pomieszczenia powinny być wietrzone przez chwilowe otwarcie okna na oścież. Wietrzyć w tym okresie należy w ten sposób aby powietrze zostało wymienione nagle i szybko. W ten sposób nie dopuścimy do wychłodzenia ram okna i muru oraz ułatwimy ogrzanie powietrza w pomieszczeniu po zamknięciu okna. W warunkach dużej wilgotności korzystnym jest również stosowanie specjalnych nawiewników, których czujniki uzależniają dopływ świeżego powietrza do domu od poziomu wilgotności wewnątrz pomieszczenia. Taką rolę pełnią m.in. nawiewniki Aereco, dostępne w ofercie firmy Oknoplast - Kraków.
|