|
Owoce te mają silne działanie przeciwzapalne, co zostało potwierdzone już w wielu badaniach. W celu ocenienia ich ochronnego wpływu na pracę mózgu, w szczególności zdolności do usuwania nagromadzonych toksyn, naukowcy z Human Nutrition Research Center on Aging na Uniwersytecie Tufts i z Uniwersytetu Maryland Baltimore County przeprowadzili badanie na szczurach. Stosowanie diety z dodatkiem jagód i truskawek wykazało poprawę zachowania i funkcji poznawczych u tych zwierząt.
W czasie eksperymentu szczury przez 2 miesiące były poddane specjalnej diecie, której podstawę stanowiły owoce jagodowe. Następnie naukowcy obserwowali ich mózgi po wykonaniu specjalnych naświetleń. Zwierzęta podzielono na dwie grupy - pierwszą zbadano po upływie 36 godzin, drugą po 30 dniach od naświetlenia.
Po 30 dniach na tej samej diecie, mózgi szczurów były w dużym stopniu zabezpieczone przed promieniowaniem - powiedział dr Shibu Poulose i dodał: Zaobserwowaliśmy znaczące korzyści wynikające z diety, w której występowały owoce jagodowe. Uważamy, że może to być wynikiem obecnych w nich fitoskładników.
Naukowcy zbadali neurochemiczne zmiany w mózgu, w szczególności proces autofagii, który może regulować syntezę oraz degradację i ponowne użycie składników komórkowych. Jest to także sposób, w który mózg oczyszcza się z toksycznych związków.
Większość chorób mózgu, takich jak choroba Alzheimera i Parkinsona, charakteryzuje się zwiększoną ilością toksycznego białka w tym narządzie. Owoce jagodowe, które wydają się wspierać proces autofagii, naturalny mechanizm oczyszczania mózgu, zmniejszają w ten sposób nagromadzenie toksyn – powiedział dr Shibu Poulose.
Obecnie badania prowadzone są na osobach starszych - w wieku od 60 do 75 lat.
Dysponujemy dużą liczbą badań przeprowadzonych na zwierzętach, które dowodzą, że związki chemiczne obecne w owocach jagodowych spowalniają starzenie się mózgu i odwracają niektóre zaburzenia behawioralne. Mamy nadzieje, że wyniki te znajdą przełożenie podczas badań z udziałem ludzi - powiedziała dr Barbara Shukitt-Hale.
Źródło: Federation of American Societies for Experimental Biology (2013, April 21). More evidence berries have health-promoting properties.ScienceDaily. Retrieved June 27, 2013
|