|
9. Co najmniej trzy razy w tygodniu przez pół godziny, regularnie wykonuj ćwiczenia fizyczne – poprawiają one nastrój i zwiększają poziom energii, gdyż ruch zwiększa w mózgu poziom endorfin, zwanych "hormonami szczęścia"
10. Pielęgnuj relacje z innymi, nie izoluj się; badania naukowe dowodzą, że bliskie więzi i wsparcie społeczne: utwierdzają w przekonaniu o osobistym wpływie na daną sytuację, zwiększają odporność, pomagają radzić sobie ze stresem; bierz zatem udział w imprezach kulturalnych, życiu religijnym, spotkaniach towarzyskich
11. Traktuj siebie z wyrozumiałością i tolerancją; daj samemu sobie prawo do "dostrojenia się do natury" i zmniejszenia aktywności w tym czasie; nie narzucaj sobie nadmiaru obowiązków, którym nie masz siły i ochoty sprostać
12. Jeśli objawy się nasilają i zakłócają codzienne funkcjonowanie zawodowe i/lub społeczne skonsultuj się ze specjalistą - psychologiem lub psychiatrą; być może cierpisz na tzw. depresję sezonową, którą leczy się m.in. za pomocą fototerapii (terapii światłem).
** dr Anna Radomska - adiunkt w Zakładzie Psychologii Wychowania i Rozwoju Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego; zainteresowania naukowe: psychologia rozwoju człowieka, psychologia humoru i śmiechu; autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularyzatorskich, dotyczących psychospołecznych funkcji poczucia humoru.
|