|
Dom Spotkań z Historią zaprasza na otwarcie wystawy „Warszawa-Budapeszt 1956”. Wystawa plenerowa będzie prezentowana na skwerze u zbiegu Karowej i Krakowskiego Przedmieścia do 30 listopada 2006.
Plansze ekspozycyjne przedstawiają wydarzenia roku 1956 w Polsce i na Węgrzech, zawierają m.in. zdjęcia Władysława Gomułki z VIII Plenum KCPZPR, przemówienie Gomułki na wiecu na placu Defilad w Warszawie, manifestacji studenckiej w Olsztynie przeciwko interwencji sowieckiej na Węgrzech oraz z powstania w Budapeszcie – pochody, demonstracje, wkroczenie wojsk sowieckich do miasta, obalenie pomnika Stalina, widoki miasta w czasie powstania, ofiary starć oraz komentarze uczestników wydarzeń, fragmenty oficjalnych wystąpień polityków, wycinki z prasy, rysunki satyryczne z okresu powstania, pomoc Polaków dla węgierskich powstańców, fragmenty dzienników Wiktora Woroszylskiego, dziennikarza, który był świadkiem powstania węgierskiego. Obok plansz wielkie fotogramy przywołujące klimat tamtych, rewolucyjnych wydarzeń.
W połowie lat 50. państwa bloku sowieckiego zdawały się stanowić monolit. Jednak wydarzenia poznańskiego Czerwca 56, a następnie zmiany personalne w KC PZPR, do których doszło podczas VIII Plenum, potrafiły w sposób nieprzewidziany przez Sowietów zbliżyć ze sobą dwie oddalone od siebie o 680 kilometrów europejskie stolice: Warszawę i Budapeszt. W październiku 1956 Węgrzy i Polacy – mimo dzielącej ich odległości – spotkali się naprawdę.
Po śmierci Stalina i tajnym przemówieniu Chruszczowa na XX Zjeździe KPZR w lutym 1956 Węgry pragną demokratycznych przemian - zrehabilitowani zostają m. in. węgierscy komuniści zamordowani i uwięzieni w okresie stalinowskim, aktywizuje się politycznie Związek Pisarzy, powstaje niezależna organizacja studencka MEFESZ. Wielki wpływ na intelektualistów węgierskich wywierają wydarzenia w Polsce – poznański czerwiec, strajki i rady robotnicze, dojście do władzy Władysława Gomułki. 22 października na wiecu w budapeszteńskiej politechnice studenci ogłaszają 16-punktową rezolucję wzywającą do demokratyzacji, wycofania wojsk sowieckich z Węgier, powrotu Nagya do władzy i poparcia przemian w Polsce. Rozpoczyna się powstanie w Budapeszcie. Po jego stłumieniu i wprowadzeniu stanu wyjątkowego 11 grudnia 1956 na Węgrzech nie było już żadnych wielkich, społecznych wstrząsów.
Otwarciu wystawy towarzyszy pokaz filmów archiwalnych o roku 1956 oraz koncert jazzowy, na którym wystąpią: Zbigniew Namysłowski (saksofon), Janusz Kozłowski (bas), Andrzej Dąbrowski (piano).
Organizatorzy: Ośrodek KARTA i Dom Spotkań z Historią
Opieka merytoryczna wystawy: Michał Zarzycki
Projekt graficzny: Danuta Błahut-Biegańska
|