|
Warto uwzględnić kaszę w codziennej diecie!
Kasze to fundament zdrowej, zbilansowanej diety. Wraz z pozostałymi produktami zbożowymi stanowią podstawę piramidy żywieniowej, zgodnie z którą codziennie powinniśmy zjadać sześć porcji produktów zbożowych. Po kaszę warto sięgać m.in. dlatego, że zawiera cenne wartości odżywcze i dostarcza wielu wartościowych składników mineralnych oraz witamin. Wzbogacając posiłki w różnego rodzaju kasze, można w prosty i smaczny sposób zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie.
Cenne wartości odżywcze
Właściwości zdrowotne kaszy wynikają z tego, że jest to produkt z pełnego ziarna. Oznacza to, że ziarno przeznaczone do jej produkcji nie jest oczyszczane ze swojej zewnętrznej warstwy. Najcenniejsze części pod względem wartości odżywczych, czyli łuska i zarodek, pozostają nienaruszone. Dzięki temu, kasze są dobrym źródłem m.in. magnezu, cynku, żelaza, potasu i witamin z grupy B oraz cennego błonnika pokarmowego. Im grubsza kasza – tym więcej błonnika. Najwięcej znajdziemy go w kaszy gryczanej i pęczaku.
Dzięki wysokiej zawartości cennych składników, regularne spożywanie kasz może chronić przed nadwagą i otyłością, zaparciami, hemoroidami, kamicą pęcherzyka żółciowego, miażdżycą i udarami, a także cukrzycą typu II.
Kasza dla… odchudzających się
Kasza powinna być nieodłącznym elementem diety odchudzającej – zwłaszcza gryczana, jęczmienna i jaglana. Kasze te są bogate w błonnik, składniki mineralne i witaminy, dzięki czemu stanowią doskonałe „doładowanie” odżywcze na naszym talerzu. Pamiętać należy, że podczas odchudzania zmniejszeniu ulega jedynie spożycie kalorii. Nasz organizm w dalszym ciągu ma jednak takie samo zapotrzebowanie na składniki mineralne i witaminy. Dlatego też należy wybierać takie produkty, które są bogate w cenne związki. W kaszach znajdziemy ich naprawdę dużo!
– Obiad osoby odchudzającej się, wbrew powszechnemu mniemaniu, nie składa się więc z mięsa i warzyw, ale z warzyw, kasz i z mięsa – zamiennie z rybami lub nasionami roślin strączkowych – mówi mgr Katarzyna Foszner, dietetyk, ekspert kampanii „Lubię kaszę – kasza na stół, na zdrowie, na co dzień”. – Dodatkowo kasze, zwłaszcza te gruboziarniste, mają niski indeks glikemiczny i zawierają dużo błonnika. Sprawia to, że po ich zjedzeniu zawarte w ich składzie węglowodany rozkładają się powoli. Dzięki temu przez długi czas nie czujemy głodu i rzadziej mamy ochotę na słodkie przekąski i tłuste jedzenie – dodaje.
Niestety, jak wynika z badań przeprowadzonych przez agencję badawczą Inquiry* na zlecenie Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, wciąż nie doceniamy walorów kaszy, regularnie, czyli kilka razy w tygodniu, kaszę je tylko 9% Polaków.
Organizatorem działań, sfinansowanych ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych, jest Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych.
* Badanie zostało zrealizowane w lutym 2013 roku metodą sondażu internetowego na próbie N=1000 wśród Polaków od 15 roku życia, w podziale na płeć i cztery grupy wiekowe. Badanie było realizowane metodą internetową (panel online) na reprezentatywnej próbie ogólnopolskiej. Inquiry jest niezależną, polską agencją badawczą, która prowadzi wszechstronne badania rynku m.in. dla sieci sklepów, producentów z branży FMCG, a także dla firm z branży teleinformatycznej, farmaceutycznej, motoryzacyjnej i finansowej. Działalność Inquiry obejmuje teren Polski oraz rynki międzynarodowe.
|