|
Taki stosunek do sztuki manifestują artyści, których dzieła są prezentowane na wystawie „Sztuka Łotwy”. Ekspozycję zwiedzimy w Muzeum Śląskim w Katowicach do 28 kwietnia br.
Twórcy znad Bałtyku swe dzieła kształtują kolorem, ekspresją, ale i intymnością. Łotewskich artystów łączy przywiązanie do natury, nasycenie dzieł światłem, jak w przypadku prac Bārbaly Gulbe i Pēteris Sidarsa, twórców operujących zasadami awangardy artystycznej, ale nie zapominających o tradycjach i krajobrazie ojczystym. Pēteris Sidars w swych instalacjach, fotografiach, obrazach olejnych, wykorzystuje doświadczenia z zakresu ceramiki, sztuki włókienniczej, malarstwa. Jego dzieła to sztuka wyobraźni, syntezy różnych nurtów sztuk pięknych, a także poszukiwania przestrzeni, której częścią jest światło, które opisuje w swych instalacjach przestrzennych wykonywanych z tkanin za pomocą kolorów, ażurowych struktur. Wielobarwność to wyraz przywiązania do tradycji, stron rodzimych oraz odwoływanie się do elementów łotewskiego stroju narodowego (np. kobiecego czepka na głowę).
Bārbala Gulbe traktuje szkło jako medium. Materiał ten w efekcie obróbki, umożliwia pokazanie natury, którą autorka się inspiruje i obrazuje w organicznych formach swych dzieł. Szkło przez swe właściwości i możliwość jego kształtowania w efekcie najpierw topienia, w kolejności grawerowania, trawienia lub matowania, zakończonego procesem barwienia lub odbarwiania, różnicowania stopnia przeźroczystości w połączeniu ze światłem to tworzywo umożliwiające pokazywanie emocji! Sztuka - to Jej zdaniem – stałe poszukiwanie prostoty i przezwyciężania trudności.
Na ekspozycji zobaczymy dzieła dwudziestu sześciu artystów łotewskich obrazujących nie tylko ich pracę, ale i fenomen trzech generacji twórców lat 1945-2010, zagadnienie inności wbrew polityce państwa, będącej skutkiem przynależności w latach 1940-1991 do ZSRR oraz manifestację własnej tożsamości po odzyskaniu niepodległości w 1991 roku.
Wystawa jest elementem partnerstwa kulturalnego Polski i Łotwy w ramach nowej umowy kulturalnej na lata 2013–2016. Ekspozycja powstała dzięki współpracy z „ Agija Suna Art Gallery’, najstarszą prywatną galerią sztuki współczesnej w Rydze.
Kurator wystawy: Andrzej Holeczko-Kiehl
|