|
Jedną z głównych ról zagrała Alexandra Maria Lara, aktorka wybrana przez Bild najpiękniejszą Niemką roku, dobrze znana ze swoich kreacji w „Młodości stulatka” Francisa Forda Coppoli i nominowanym do Oscara „Upadku”, gdzie wcieliła się w… sekretarkę Hitlera.
„Jeżeli rola jest wyzwaniem i daje szansę na zbudowanie czegoś niezwykłego, to aktorzy sami chcą wystąpić w takiej kreacji i nie trzeba się wcale o to zbytnio starać. Szczęśliwie byliśmy właśnie w takiej sytuacji. Alexandra dostrzegła potencjał w scenariuszu i nie miałem problemów z włączeniem jej do filmu. Myślę, że to zasługa historii, w której mogła się fantastycznie odnaleźć.” – mówi Andrzej Jakimowski.
Bohaterka jego słów - Alexandra Maria Lara przyszła na świat w Bukareszcie. Kiedy miała 4 lata, jej rodzina zdecydowała się uciec przed reżimem Nicolae Caeusescu z komunistycznej Rumunii do Zachodnich Niemiec. Po ukończeniu berlińskiego Gimnazjum Französisches w 1997 roku, Lara zaczęła uczyć się sztuki aktorskiej pod okiem swojego ojca, sławnego rumuńskiego aktora Valentina Plătăreanu.
Przed ukończeniem 16-go roku grała już pierwszoplanowe role w wielu telewizyjnych serialach. Od tamtego czasu jej kariera rozwijała się, a Lara stała się poważaną na świecie aktorką. Jej najsłynniejszą kreacją była rola sekretarki Adolfa Hitlera, Traudl Junge, w nominowanym do Oscara filmie „Upadek” z 2004 roku. Będący pod wrażeniem gry aktorskiej Lary, Francis Ford Coppola napisał do niej list i zaproponował główną rolę w swoim filmie „Młodość stulatka” w 2007 roku.
W kolejnych latach zagrała w wielu międzynarodowych produkcjach, między innymi w „The Company”, „Zagadce Przeznaczenia” oraz w pamiętnym „Control” o liderze zespołu Joy Division. To na jego planie poznała Sama Rileya – charyzmatycznego laureata Nagrody BIFA, z którym pozostaje w związku po dziś dzień.
Długo oczekiwany, trzeci film Andrzeja Jakimowskiego - jednego z najbardziej cenionych na świecie polskich reżyserów, laureata trzech Polskich Nagród Filmowych Orzeł za „Zmruż oczy” i Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2008 roku za „Sztuczki”.
Międzynarodowa koprodukcja „Imagine”, mająca światową premierę na festiwalu w Toronto i uhonorowana Nagrodą za Najlepszą Reżyserię oraz Nagrodą Publiczności Warszawskiego Festiwalu Filmowego 2012. Wzruszająca i urzekająca zjawiskowymi zdjęciami Adama Bajerskiego oraz zmysłową muzyką Tomasza Gąssowskiego historia Iana (Edward Hogg, podziwiany w ostatnim obrazie Rolanda Emmericha „Anonimus”), charyzmatycznego instruktora niewidomych, który przybywa do prestiżowego ośrodka w Lizbonie, by uczyć młodych pacjentów trudnej sztuki orientacji w przestrzeni. Jego kontrowersyjne metody przyjmowane są przez podopiecznych początkowo z nieufnością, a potem z rosnącym entuzjazmem. Tymczasem największe zainteresowanie nauczyciela wzbudza piękna, zamknięta w sobie Ewa (Alexandra Maria Lara, pamiętna odtwórczyni roli Traudl Junge, osobistej sekretarki Hitlera w filmie „Upadek”). Za sprawą niekonwencjonalnych wskazówek i ponadzmysłowej wrażliwości Iana, Ewa przezwycięży lęk i spróbuje samodzielnie postawić pierwsze kroki poza kliniką. Wkrótce przekona się, że w życiu każdy akt odwagi rodzi ryzyko, bez którego nie sposób poznać smaku wolności...
|