|
Odkrycie pochodzi z ogólnoeuropejskiego badania IDEFICS i potwierdza aktualne zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia.
Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje, by matki karmiły dzieci wyłącznie piersią przez pierwsze sześć miesięcy ich życia. Wcześniejsze badania wykazały, że niemowlęta żywione w ten sposób wykazują mniejsze ryzyko zapadania na różne choroby, w tym choroby układu pokarmowego czy infekcje dróg oddechowych. Jednak zależność między karmieniem piersią i nadwagą wciąż pozostawała niejasna. Aby odkryć te relacje naukowcy przeanalizowali dane z badania IDEFICS, które zostało przeprowadzone na prawie 15 tys. dzieci w wieku od 2 do 9 lat pochodzących z ośmiu europejskich krajów. Badacze ocenili BMI maluchów oraz procentową zawartość tłuszczu w ich ciałach. Zebrali też informacje na temat czasu trwania karmienia piersią oraz zmiennych takich jak nadwaga matki, przychód całego gospodarstwa domowego oraz struktura rodziny.
Analiza uzyskanych danych wykazała, że karmienie dzieci przez 4 - 6 pierwszych miesięcy życia może zmniejszyć ryzyko wystąpienia nadwagi w późniejszym wieku. Wynik ten nie zmienił się, kiedy wzięto pod uwagę takie czynniki jak wiek, płeć, kraj pochodzenia oraz środowisko. Okazało się również, że krótszy czas karmienia piersią (1-3 miesiące) nie chroni przed wystąpieniem nadwagi, a dłuższe karmienie (7-12 miesięcy) nie zapewnia żadnej dodatkowej ochrony przed zbyt wysoką wagą.
Badacze zaproponowali kilka możliwych wyjaśnień powyższego odkrycia. Po pierwsze, możliwe, że karmienie piersią uczy niemowlęta reagowania na sygnały dotyczące głodu pochodzące z organizmu, a nie na sygnały zewnętrzne. Po drugie, karmienie piersią może mieć wpływ na poziom hormonów takich jak insulina, która w rezultacie może powodować późniejszą otyłość. W końcu, badania sugerują, że funkcjonowanie jelit, a wraz z nim wykorzystanie składników pokarmowych jest modulowane przez dietę matki. Fakt, że skład matczynego mleka różni się od mleka sztucznego i zmienia się w zależności od okresu karmienia, może wyjaśniać część zaobserwowanej wariancji. Nie znaczy to jednak, że dzieci karmione sztucznym mlekiem są skazane na nadwagę.
Źródło: Hunsberger M et al (2012) Infant feeding practices and prevalence of obesity in eight European countries – the IDEFICS study. Public Health Nutrition. Available on CJO doi:10.1017/S1368980012003850
Karmienie piersią a depresja u dorosłych
Niemieccy naukowcy przeprowadzili badanie na prawie 200 osobach i odkryli, że dzieci karmione piersią w dzieciństwie rzadziej zapadały na depresję w wieku dorosłym. Jest to pierwsze badanie, które analizuje ten związek.
Do tej pory badania nad zdrowiem osób dorosłych nie uwzględniały wydarzeń, które miały miejsce w ich życiu przed ukończeniem 6 lat. Okazuje się jednak, że pierwsze miesiące niemowlaka są niezwykle ważne. Aby sprawdzić, czy karmienie piersią ma związek z występowaniem depresji w późniejszym wieku, badacze porównali dwie grupy osób – karmionych w dzieciństwie piersią i karmionych butelką. Do tych pierwszych zostały zaliczone osoby, które matki karmiły w ten sposób powyżej dwóch tygodni. Okazało się, że dzieci, które karmiono butelką znacznie częściej cierpiały na depresję w dorosłym życiu. Czynniki takie jak wiek, płeć czy edukacja matki nie miały widocznego wpływu na wyniki badania. Dodatkowo, okazało się, że czas, przez jaki dzieci były karmione piersią, nie miał większego znaczenia dla wystąpienia depresji w wieku dorosłym.
Naukowcy zbadali, czy istnieje związek między karmieniem piersią a występowaniem depresji w późniejszym wieku. Wynik okazał się istotny, lecz ciężko powiedzieć, co w tym wypadku jest przyczyną, a co skutkiem. Nie podlega jednak wątpliwości, że taka zależność istnieje.
Po pierwsze, dzięki karmieniu piersią może rozwinąć się lepsza relacja między dzieckiem i matką, która będzie zachowywała się bardziej opiekuńczo w stosunku do malucha. Po drugie, karmienie piersią może zwiększyć produkcję oksytocyny, która wywołuje przywiązanie matki do dziecka, a jak wiadomo dobra relacja między mamą i niemowlakiem zapobiega powstawaniu stresu. Po trzecie, skład naturalnego mleka może mieć korzystny wpływ na rozwój mózgu i w związku z tym chronić przed depresją. Po czwarte, karmienie piersią może obniżać ryzyko wystąpienia nadciśnienia, które jest powiązane ze zwiększonym ryzykiem pojawienia się depresji. Naukowcy planują przeprowadzić badanie ponownie, na większej liczbie osób.
Źródło: Breast-Feeding in Infancy and Major Depression in Adulthood: A Retrospective Analysis V. Peus, E. Redelin, B. Scharnholz, T. Paul, P. Gass, P. Deuschle, F. Lederbogen, M. Deuschle Psychother Psychosom 2012;81:189-190
|