|
W analizie wzięło udział prawie 3 000 starszych osób z Francji, u których stwierdzono kłopoty z pamięcią. Części z nich podawano ginkgo bilobę. Po pięciu latach trwania eksperymentu okazało się, że w obu grupach taka sama liczba osób cierpiała na chorobę Alzheimera.
Wcześniejsze tego typu badanie zostało przeprowadzone na obywatelach Stanów Zjednoczonych i trwało sześć lat. W nim również nie znaleziono żadnego dowodu na potwierdzenie tezy, że ginkgo biloba chroni przed chorobą Alzheimera lub że opóźnia proces wystąpienia problemów ze zdrowiem psychicznym. Ginkgo biloba jest powszechnie stosowany i sprzedawany jako lek poprawiający pamięć, jednak zdaniem naukowca dr Lona Schneider’a tak być nie powinno.
„Ten suplement został przestudiowany tak samo wnikliwie, jak każdy inny lek i wykazano, że nie poprawia on pamięci” – mówi dr Schneider – „Gdyby ginkgo biloba był wynaleziony jako lek, już dawno przestano by go stosować. - dodaje dr Schneider.
Francuskie badanie zostało przeprowadzone na osobach w wieku 70 lat i więcej, które skarżyły się na problemy z pamięcią. Zostali oni podzieleni na dwie grupy, połowa z nich brała gingko biloba dwa razy dziennie, a druga połowa identycznie wyglądające tabletki placebo. Po 5 latach prowadzenia eksperymentu 4% osób z grupy, która brała suplement i 5% z drugiej grupy zostało zdiagnozowanych z chorobą Alzhaimera.
Francuski szpital Casselardit poprosił prowadzącego badanie Bruno Vellasa z Uniwersytetu w Tuluzie o przeprowadzenie większej liczby badań dotyczących tego, czy przyjmowanie ginkgo biloba przez dłuższy okres wpływa na związane z wiekiem problemy z pamięcią.
„Przewiduje się, że liczba osób chorych na Alzheimera wzrośnie czterokrotnie do 2050 roku, więc badania nad terapiami, które mogą przed nim chronić, powinny zyskać natychmiastową uwagę” – mówi dr Schneider – „Jednak efektywnego rozwiązania należy poszukać gdzie indziej. Gdyby naprawdę nie było nic innego, co może opóźnić wystąpienie problemów z demencją, wtedy byłbym w stanie zrozumieć, dlaczego konsumenci są wierni ginkgo biloba. Jednak uczymy się coraz zdrowszych zachowań, które zdają się obniżać ryzyko zachorowania i raczej przy tym powinniśmy pozostać. Wyniki innych badań sugerują, że regularne ćwiczenia, jedzenie mniejszej ilości tłuszczu, dbanie o odpowiedni poziom cholesterolu i ciśnienia krwi oraz unikanie czynników obciążających serce chroni przed związanymi z wiekiem problemami z pamięcią” – dodaje.
Źródło: Long-term use of standardised ginkgo biloba extract for the prevention of Alzheimer's disease (GuidAge): a randomised placebo-controlled trial
Prof Bruno Vellas MD,Nicola Coley PhD,Pierre-Jean Ousset MD,Prof Gilles Berrut MD,Prof Jean-François Dartigues MD,Prof Bruno Dubois MD,Hélène Grandjean MD,Prof Florence Pasquier MD,Prof François Piette MD,Prof Philippe Robert MD,Prof Jacques Touchon MD,Philippe Garnier MD,Hélène Mathiex-Fortunet MD,Prof Sandrine Andrieu MD,for the GuidAge Study Group
The Lancet Neurology - 6 September 2012
|