|
O ile łatwo spełnić wymóg metrowej odległości frontu kotła od następnej przeszkody, o tyle konieczność pozostawienia przestrzeni po bokach urządzenia może już być uciążliwa. W związku z tym, firma De Dietrich w swoich urządzeniach, w tym również w najnowszym kotle kondensacyjnym MCR, zastosowała rozwiązania pozwalające na pełny serwis od przodu urządzenia. Nie ma więc konieczności pozostawiania wolnej przestrzeni obok niego. Co równie istotne, kotły De Dietrich charakteryzują się cichą pracą, więc dla domowników praca urządzenia nie będzie uciążliwa.
Kotłownia
W pomieszczeniu zaprojektowanym specjalnie z myślą o wstawieniu do niego kotła grzewczego, możemy zazwyczaj umieścić urządzenie z dużym, ponad stulitrowym zasobnikiem. W przypadku kotła ogrzewającego wodę użytkową, wadą kotłowni jest jednak odległość od kuchni i łazienki. Efektem tego może być długie oczekiwanie aż woda, która wychłodziła się w rurach, zostanie zastąpiona przez ciepłą wodę z zasobnika.
Rozwiązaniem tego problemu jest uzupełnienie instalacji o tzw. cyrkulację ciepłej wody użytkowej. Problemem może też być utrudniony dostęp do urządzenia – kotłownia znajduje się zazwyczaj daleko od pomieszczeń mieszkalnych. Dlatego w kotłowni warto umieścić kocioł uzupełniony o automatykę pozwalającą na obsługę z dowolnego miejsca w domu. Przykładem takiej automatyki jest konsola DIEMATIC połączona ze zdalnym sterowaniem CDI 2 firmy De Dietrich.
I inne...
Wymienione wcześniej miejsca to oczywiście nie wszystkie możliwości. Kotły grzewcze montuje się w wielu innych pomieszczeniach np. w przedpokoju na poddaszu albo w piwnicy. Pamiętajmy jednak, że nie w każdym pomieszczeniu można zamontować dowolny kocioł (np. kocioł na LPG nie może znajdować się w pomieszczeniu poniżej poziomu gruntu). Dlatego przed instalacją kotła warto poradzić się specjalisty.
|