|
Pierwszy taki telefon pojawił się 19 października 2003 roku w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, na oddziale Onkologii. Obecnie jest ich ponad tysiąc.
Co miesiąc Fundacja Grupy TP wysyła do szpitali 15 tys. specjalnych kart telefonicznych „Telekomunikacja Polska Dzieciom”, w sumie przekazaliśmy ich do tej pory 420 tys. Dzięki nim mali pacjenci wydzwonili bezpłatnie już 18 milionów minut.
Karty są projektowane przez dzieci, które w licznych listach, jakie otrzymuje Fundacja, opowiadają jak ważny jest dla nich kontakt z rodzicami i przyjaciółmi. “Rozmowa z moją mamą daje mi nadzieję, że będzie dobrze i że wyzdrowieję. Czasem nie musimy nawet rozmawiać, po prostu słyszę jej oddech w słuchawce i wiem, że jest przy mnie i mnie kocha. Niekiedy nasza rozmowa może nie jest zbyt ciekawa, ale prawdziwa i prosto z serca” - tak wspomina swój pobyt w szpitalu 13-letnia Kasia. Także lekarze podkreślają dobry wpływ rozmów z rodzicami na samopoczucie chorych dzieci.
Kolorowe automaty umieszczane są w łatwo dostępnych miejscach, np. w świetlicy. Wiszą na takiej wysokości, by dziecko nieduże lub poruszające się na wózku, mogło samodzielnie wystukać na klawiaturze numer telefonu do domu. Karty telefoniczne rozdają maluchom siostry oddziałowe.
Od początku swojego istnienia program „Telefon do Mamy” zdobył uznanie dzieci, ich rodziców i lekarzy. Jest też laureatem wielu prestiżowych nagród - został doceniony przez polskie i międzynarodowe organizacje promujące ciekawe projekty społeczne.
|