|
Jego celem jest prezentacja i promocja twórczości muzycznej i literackiej środowisk akademickich oraz wyłonienie najlepszych twórców i wykonawców oraz ich dalsza promocja. Przez lata Festiwal nabierał rozmachu i świetności, a znaczenie imprezy rosło z roku na rok.
Studencki Festiwal Piosenki po raz pierwszy odbył się w 1962 r. Jest to jedno z największych wydarzeń artystycznych środowiska akademickiego. Festiwal był miejscem debiutu i utorował drogę do kariery takim sławom, jak m.in.: Ewa Demarczyk, Edward Lubaszenko, Marek Grechuta, Halina Frąckowiak, Maryla Rodowicz, Andrzej Sikorowski, Jacek Cygan, Wolna Grupa Bukowina, Jacek Kaczmarski, Grzegorz Turnau, Mariusz Lubomski, Zbigniew Zamachowski, Renata Przemyk, Raz Dwa Trzy, Robert Kasprzycki. Festiwal, będący od wielu lat największą imprezą środowiska akademickiego, przyciąga każdego roku uwagę tysięcy młodych ludzi. W trakcie swojej długiej historii zgromadził wokół siebie stałych widzów z pośród przedstawicieli różnych pokoleń i wielu środowisk.
Od samego początku swego istnienia Studencki Festiwal Piosenki był enklawą wolności i odpowiedzią na otaczającą go rzeczywistość. To właśnie w jego konkursowych szrankach stawali młodzi, utalentowani, zbuntowani artyści podziemia. Kpili ze skrzywionej rzeczywistości niosąc nadzieje na lepsze - wolne jutro. Dziś zmieniły się nieco realia, coraz rzadziej na scenie Studenckiego Festiwalu Piosenki słyszymy piosenki o podtekście politycznym. Studencki Festiwal Piosenki walczy jednak nadal. Walczy ze złym smakiem, z komercją coraz bardziej zalewającą nasz rynek muzyczny. Tu możemy usłyszeć niemal każdy gatunek muzyki: ballady poetyckie, pop, rock, soul, rap. W każdym jednak przypadku mamy tu do czynienia z produktem najwyższej klasy. Młodzi twórcy udowadniają że to co ambitne nie musi być nudne i nieatrakcyjne. Nic więc dziwnego, że laureaci Studenckiego Festiwalu Piosenki stają się z czasem czołowymi postaciami sceny muzycznej w Polsce.
|