|
Kto i dlaczego potrzebuje pomocy specjalisty
Do Kliniki Bariatrii zgłaszają się pacjenci w różnym wieku od często bardzo otyłych dzieci w wieku 14 - 18 lat do osób w podeszłym wieku - nawet po 60 roku życia. Największą grupę stanowią osoby w wieku 30 - 40 lat. Są to (jak wspomnieliśmy wcześniej) zazwyczaj osoby pracujące zawodowo, zwykle bardzo intensywnie, które w codziennym życiu są tak zapracowane, że nie mają już czasu zadbać o własne zdrowie, nie mówiąc o prawidłowym odżywianiu i dodatkowej aktywności fizycznej. Nieregularnie posiłki oraz zbyt duże, późno spożywane kolacje są często główną przyczyną ich nadwagi. Rosnącą grupą osób zgłaszających się po pomoc w leczeniu nadwagi i otyłości są, niestety, także osoby młode - młodzież szkolna i studenci. Otyłość u tych pacjentów w dużej mierze wynika z mniejszej aktywności fizycznej oraz przejadania się słodyczami, których znaczenie dla organizmu ogranicza się do dostarczania zbędnej nadwyżki energii. Restauracje typu „fast-food” i ogólna dostępność nie zawsze właściwego jedzenia zarówno w domu jak i w szkole sprawiają, że nasza młodzież nie odżywia się prawidłowo. Wiele godzin poświęconych książkom, lekcjom i pracy przy komputerze ogranicza możliwości aktywnego spędzania czasu i spalania nadwyżki kalorii. Powoduje to stopniowe odkładanie zapasowego tłuszczu i w rezultacie - nadwagę.
Efekty terapii
Efekty terapii BIB System są indywidualne dla każdego pacjenta. Lepsze wyniki statystycznie uzyskują kobiety. Mają one zdecydowanie większą motywację, są bardziej zdyscyplinowane i chętniej słuchają rad lekarza. Łatwiej wprowadzają dodatkowe formy aktywności fizycznej i bardziej regularnie ćwiczą. Panie w trakcie 6 miesięcy leczenia popełniają także mniej błędów dietetycznych, poświęcają więcej uwagi przygotowywanym posiłkom, dbając o ograniczenie w diecie tzw. „złych” węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym. To wszystko sprawia, że efekty chudnięcia są czasami bardziej spektakularne u pań niż u panów, co nie zmienia faktu, że i panowie potrafią schudnąć nawet ponad 40 - 50 kilogramów. Mężczyźni zgłaszający się do Kliniki mają średnio większą masę początkową ciała, tym samym większą nadwagę co sprawia, że 35% utrata nadwagi (EWL) będąc relatywnie niższa niż u kobiet (47% utraty nadwagi), wartościowo w straconych kilogramach w sumie daje podobną wielkość.
22,5% mniejsza waga po 6 miesiącach
Średnia utrata wagi początkowej w okresie 6 miesięcy leczenia wynosi u naszych pacjentów około 22,5%. Największy statystycznie ubytek wagi występuje w grupie osób bardzo młodych, u których łatwiej zmodyfikować złe nawyki żywieniowe oraz u pacjentów w wieku 31 - 50 lat, którzy wiedzą jak wielkim zagrożeniem dla ich zdrowia jest otyłość. Osoby młodsze stosunkowo szybko potrafią się zaadaptować do nowych zasad racjonalnego odżywianie oraz zwiększenia aktywności fizycznej stąd dobre wyniki odchudzania (ponad 59% utraty nadwagi). U osób starszych, mimo często dużej motywacji i świadomości zagrożenia jakim jest dla nich otyłość, znacznie trudniej jest zmienić złe przyzwyczajenia żywieniowe i ustalony tryb życia, na co wskazuje nieco mniejszy procent utraty nadwagi u osób powyżej 50 roku życia (42% utraty nadwagi).
|