|
Trudno odgadnąć potrzeby maleńkiej istotki, która wypełnia Ci cały czas. Niepewnie razem wkraczacie w kolejne dni Waszego wspólnego życia. I... jest coraz lepiej. Powoli zaczynacie się rozumieć, wiesz, co oznaczają gesty i płacz Twojego dziecka.
Mamo, chcę jeść!
Przygotuj się na przyjście malca. Te słowa wielokrotnie powtarzają ciężarnym mamy, babcie i koleżanki mające dzieci. Jest dużo dobrych rad, wiele przygotowań, takich jak wyprawka, łóżeczko, przewijak, wózek, ale także należy wziąć pod uwagę aspekt kulinarny. Przed planowanym terminem porodu ugotuj i włóż do zamrażarki lekkostrawne posiłki, które potem z łatwością odgrzejesz i które dadzą Ci niezbędną energię potrzebną w pierwszych dniach po porodzie.
Przygotowane wcześniej obiady pozwolą Ci odpocząć, kiedy maluch śpi. To bardzo ważne, aby w pierwszych dniach wykorzystać wolne chwile na odpoczynek. Jest ci teraz bardzo potrzebny. Posiłki, które przygotujesz dla siebie powinny być lekkostrawne i nie powinny zawierać składników uczulających. Pamiętaj, że żołądek niemowlęcia jest bardzo wrażliwy i delikatny, a wszystko to co Ty jesz, jeśli karmisz piersią, trafia również do Twojego maluszka.
Do karmienia piersią również warto się przygotować. Dobra położna czy doradca laktacyjny pokażą jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi. Jest to bardzo ważne, ponieważ często problemem związanym z początkowym okresem karmienia jest bolesność i pękanie brodawek sutkowych. Może zdarzyć się, że w pierwszych dniach nieprzystosowane do karmienia sutki będą pękać, piersi będą obolałe i pokryte strupkami. Poranione brodawki potrzebują dostępu powietrza, które przyspiesza gojenie. Ból uśmierzy także twój pokarm, który uelastyczni i nawilży skórę. Warto też zastosować, najlepiej po karmieniu, łagodzącą maść Alantan Plus. Zawarta w maści alantoina złagodzi obolałe brodawki, działa bowiem przeciwzapalnie, ściągająco, natomiast D-panthenol przywróci poranionej skórze jędrność i elastyczność.
|