Szacuje się, że obecnie w Polsce jest około 400 tysięcy osób cierpiących na ten zespół. Lekarze podkreślają, że otępienie jest jedną z głównych przyczyn inwalidztwa i depresji ludzi starszych. Choroba ta jest procesem, którego wieloletni rozwój można przedstawić za pomocą schematu: Norma (stan fizjologiczny) - AAMI - MCI - otępienie. Postawienie właściwego rozpoznania oraz odpowiednio dobrane leczenie we wczesnym etapie schorzenia jest szansą na jego powstrzymanie.
AAMI
Upośledzenie pamięci związane z wiekiem (AAMI, Age-Associated Memory Impairment) obserwuje się już u osób powyżej 50 roku życia. Pacjenci z AAMI skarżą się na łagodne zaburzenia pamięci, które jednak nie zakłócają ich funkcjonowania w domu i w pracy. AAMI to stan fizjologicznego starzenia w jego skrajnym stadium. Diagnostyka tego rodzaju przypadków nie jest łatwa, ponieważ subiektywne skargi na zaburzenia pamięci niejednokrotnie nie mają odzwierciedlenia w wynikach przesiewowych badań psychologicznych czy badaniach kontrolnych.
MCI
Termin łagodne zaburzenia poznawcze (MCI, Mild Cognitive Impairment) odnosi się do stanu deficytów poznawczych rozpoznawanych u ludzi starszych przed ujawnieniem się zaburzeń funkcjonowania i przed rozpoznaniem otępienia. Dotyczą one około 15 – 30% osób 60 – letnich i starszych. Seniorzy z MCI ujawniają kłopoty z wykonywaniem złożonych zadań zawodowych i społecznych (np. planowanie, analizowanie). Nie mają natomiast problemów z prostą, codzienną aktywnością (np. ubieranie, mycie, jedzenie). W diagnostyce MCI należy ustalić szczegóły dotyczące życia seniora w pracy i domu.
Objawami łagodnych zaburzeń poznawczych są najczęściej:
- trudności w przypominaniu sobie nazwisk i imion
- trudności w przypominaniu sobie numerów PIN, telefonów
- gubienie przedmiotów i ich ciągłego szukania
- mylenie terminów i miejsc spotkań
- coraz częstszego korzystania z notatek
- widoczne zaburzenia koncentracji
|