|
Zajęcia edukacyjne „Czym jest obraz?”, ścieżka zwiedzania Galerii Malarstwa Polskiego dla dorosłych z deficytami wzroku czy niedawno zakończona wystawa „Piękno dotyku” to tylko niektóre z działań muzeum mające umożliwić poznanie w pełni sztuki oraz kultury. Od połowy stycznia także strona www.muzeumslaskie.pl jest dostosowana do potrzeb osób niewidomych i niedowidzących.
Serwis Muzeum Śląskiego umożliwia nie tylko prawidłowe odczytywanie m.in. poprzez programy czytające JAWS i Window Eyes oraz program Lunar, ale także dzięki powiększeniom czcionki oraz większemu kontrastowi, co bez problemu umożliwia przeczytanie jej przez osoby starsze lub słabowidzące. Działania w Internecie są następstwem projektów, które pozwalają poznać sztuki wizualne, szczególnie malarstwo, a także samą instytucję muzeum niewidomym i niedowidzącym. Tego rodzaju projekty są skierowane do grupy osób z deficytami wzroku, które w zeszłym roku odwiedziły naszą instytucję, jak również mają zachęcić osoby, które wcześniej nie poznały kolekcji Muzeum Śląskiego, do zwiedzenia ekspozycji. W ciągu roku także wersje obcojęzyczne serwisu muzeum zostaną dostosowane do potrzeb osób z dysfunkcjami wzroku.
Mimo, że niedawno zakończyła się wystawa „Piękno dotyku”, na której można było nie tylko zobaczyć, a także dotknąć kopie najsłynniejszych rzeźb doby antyku i sztuki hellenistycznej, nadal zapraszamy do przejścia ścieżką zwiedzania Galerii Malarstwa Polskiego dla osób niewidomych i niedowidzących. Dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o koncepcjach piękna w antyku i renesansie, została także wydana publikacja w alfabecie Braille’a, dostępna w Magazynie Kulturalnym oraz internetowym sklepie Muzeum Śląskiego.
|