|
Taka cera wymaga szczególnej troski, dlatego podstawy jej pielęgnacji powinniśmy znać niczym abecadło. Problem cery naczynkowej dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj w wieku 20 lat, a później się nasilają. Najczęściej jest to kwestia genetyczna i dotyczy osób o cienkiej, jasnej skórze, ze skłonnością do podrażnień i zaczerwienień. Ale nie tylko. Przyczyn pojawiających się pajączków może być wiele, a gdy już się pojawią, będziemy mogli usunąć je jedynie przy pomocy lasera. Dlatego znacznie lepiej podjąć wcześniej odpowiednią pielęgnację, która wzmocni naczynia krwionośne i uodporni skórę na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Wraz z kosmetologiem Agatą Bula, która na co dzień pracuje w Salonie Kosmetyczno-Dermatologicznym DER-MED, przygotowaliśmy dla Was abecadło pielęgnacji cery naczynkowej.
A jak Alkohol
Przy wrażliwej cerze niewskazany jest zarówno jako składnik kosmetyków, jak i używka. Regularne spożywanie alkoholu powoduje stały wzrost ciśnienia krwi, co negatywnie wpływa na kruchość naczyń włosowatych. Co więcej nadreaktywna naczynkowa cera reaguje zaczerwienieniem i obrzękiem. Z kolei alkohol obecny w składzie kosmetyków, najczęściej toników i kremów, wysusza i podrażnia cerę.
B jak Babcine sposoby
Nasze Babcie to niezastąpiona skarbnica wiedzy o naturalnych metodach pielęgnacji. Domowa maseczka z siemienia lnianego, które należy najpierw ugotować w niewielkiej ilości wody, nawilży i ukoi skórę. W tym celu warto korzystać także z sezonowych owoców i wykonać papkę z czarnych porzeczek, kiwi lub winogron, a następnie nałożyć ją na twarz. Pomocne mogą być również napary do przemywania twarzy: z rumianku, arniki górskiej lub zielonej herbaty.
C jak Czynniki zewnętrzne
Mróz, wysoka temperatura, wiatr to najwięksi wrogowie cery naczynkowej. Wysuszają, podrażniają i powodują pękanie wrażliwych naczynek. W zależności od pory roku powinniśmy więc w odpowiedni sposób zabezpieczać wrażliwą skórę. Zimą stosować tłuste kremy i chronić twarz przed mrozem, latem niezbędny będzie kapelusz przeciwsłoneczny, wysoki filtr UV oraz unikanie słońca w porach jego największej intensywności.
D jak Dieta
To, co jemy wpływa nie tylko na to, jak się czujemy, ale i jak wyglądamy. Ostre, gorące potrawy mogą nasilić zaczerwienienie twarzy i rozszerzać naczynka. Z kolei spożywanie owoców i warzyw bogatych w witaminy C (dzika róża, porzeczki, cytrusy) oraz K (szpinak, brokuły, oleje) pomogą Ci w naturalny sposób uszczelnić naczynia krwionośne.
E jak Enzymatyczny peeling
Regularne złuszczanie naskórka jest ważne w przypadku każdej cery, lecz jeśli masz problem z pękającymi naczynkami, lepiej stosować jedynie peeling enzymatyczny, który w chemiczny sposób złuszcza i usuwa obumarłe komórki. Ścierające drobinki w tradycyjnym peelingu mechanicznym mogą podrażnić Twoją skórę, a zaczerwienienie będzie bardziej widoczne.
F jak Flawonoidy
To naturalne substancje występujące w roślinach, ziołach i owocach, które wzmacniają naczynia krwionośne i zmniejszają ich kruchość. Dodatkowo regulują krążenie i mają działanie przeciwzapalne. Możemy je znaleźć m.in. w zielonej herbacie, rumianku, miłorzębie japońskim i arnice górskiej.
G jak Gabinet Kosmetyczny
Codzienna pielęgnacja jest bardzo istotna, ale dla uzyskania trwałej poprawy stanu cery niezbędna może okazać się wizyta w gabinecie kosmetycznym. Profesjonalna opieka to nie tylko wiedza o tym, jak najlepiej zadbać o Twoją skórę, ale także dostęp do najwyższej jakości kosmetyków i zabiegów pielęgnacyjnych. Metody, takie jak peeling kawitacyjny, jonoforeza i sonoforeza, pozwalają wniknąć aktywnym składnikom dużo głębiej w skórę, niż stosowane przez nas kremy. W gabinecie Kosmetyczno-Dermatologicznym DER-MED można także wzmacniać ściany naczyń krwionośnych z pomocą zabiegu Cryodermie lub usunąć raz na zawsze już pęknięte naczynka. Cryodermie to wprowadzenie do skóry kosmetyków na bazie wód termalnych przy udziale temperatury -5°C. Efekt? Aktywacja mikrokrążenia w skórze, dotlenienie i nawilżenie cery.
H jak Hormony
Za skłonności do cery naczynkowej odpowiedzialne są także hormony. Podwyższony poziom estrogenu niekorzystnie wpływa na sprężystość ścian żylnych, zmienia także krzepliwość krwi. Dlatego przed rozpoczęciem kuracji hormonalnej lub antykoncepcji doustnej należy poinformować lekarza o zaobserwowanej kruchości naczyń krwionośnych i innych problemach z niewydolnością żył.
I jak Informacje na opakowaniu
Cera naczynkowa jest szczególnie wrażliwa i skłonna do podrażnień. Dlatego zanim zdecydujesz się na konkretny kosmetyk, sprawdź na opakowaniu, jakie posiada składniki. Z pewnością powinno się unikać alkoholu i rozgrzewających składników. Pomocne mogą być substancje łagodzące jak panthenol i alantoina oraz te, zwiększające odporność naczyń krwionośnych tj. flawonoidy i witaminy. Dla cery naczynkowej polecane są zwłaszcza C, K, E, PP, B3 i CG.
J jak Jono- i Sonoforeza
To jedne z zabiegów, które może zaproponować Ci kosmetyczka na problemy z naczynkami. Oba polegają na transporcie substancji odżywczych w głąb skóry, z tym że w jonoforezie dzieję się to za pomocą prądu, zaś przy sonoforezie ultradźwięków. Zastosowane preparaty lecznicze zawierają aktywne składniki pielęgnujące i witaminy, pozwalając uzyskać efekt wzmocnienia naczynek, regeneracji i poprawy stanu skóry,
K jak Krioterapia
Za tą nazwą kryje się leczenie z pomocą bardzo niskich temperatur. Krioterapia jest jedną z metod na usunięcie popękanych naczynek, lecz pojawienie się w gabinetach dermatologicznych nowoczesnych laserów zmniejszyło popularność tej metody. Zamykanie naczynek przy użyciu ciekłego azotu nie zawsze przynosiło oczekiwane rezultaty.
L jak Lekarz dermatolog
Gdy problemy z naczynkami nasilają się, a na twarzy widoczny jest intensywny rumień to znak, że warto odwiedzić dermatologa. Poważne zmiany mogą być oznaką trądziku różowatego, który wymaga pomocy lekarza.
M jak Makijaż
Zaczerwienienie i rumień stosunkowo łatwo jest ukryć pod odpowiednim makijażem. Pojedyncze naczynka maskuj zielonym korektorem, a na resztę twarzy nałóż kryjący podkład. Policzki najlepiej podkreślać różem w odcieniach brązu i beżu, lepiej zaś unikać kolorów różowych i czerwonych.
N jak Nadciśnienie
Nadciśnienie tętnicze może być jedną z przyczyn cery naczynkowej. Jeśli ten problem Cię dotyczy ogranicz w swojej diecie kofeinę i alkohol i udaj się na konsultację lekarską. Jest duże prawdopodobieństwo, że po skutecznej terapii, także stan cery ulegnie poprawie.
O jak Oczyszczanie
Cera naczynkowa jest bardzo wrażliwa. Dlatego do codziennego oczyszczania powinno się stosować jedynie delikatne żele i mleczka, unikać zaś agresywnych środków myjących i mydła. Najlepiej przemywać twarz wodą przegotowaną lub micelarną. Ta pochodząca z naszych kranów zawiera związki chloru lub metali ciężkich, które podrażniają skórę. Niewskazane są także toniki na bazie alkoholu.
P jak Pielęgnacja
Pielęgnacja cery naczynkowej w głównej mierze opiera się na nawilżaniu w wzmacnianiu skóry, ochronie jej przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, łagodzeniu podrażnień i wzmacnianiu kruchych naczyń krwionośnych. Co więcej, kosmetyki powinny być niezwykle delikatne, aby nie podrażniać skóry. W składzie kremów szukajmy witamin C, K i E . Z naturalnych składników warto wybrać wyciąg z kasztanowca lub arniki.
R jak Rumień
To jeden z głównych problemów cery naczynkowej. Rumień pojawia się w wyniku silnych emocji, gwałtownej zmiany temperatury, ekspozycji na słońce lub spożycia alkoholu. Wzrost ciśnienia tętniczego powoduje gwałtowne kurczenie się i rozszerzanie drobnych naczyń włosowatych, które stają się widoczne pod skórą. Bez odpowiedniej pielęgnacji, zaczerwienienie utrzymuje się coraz dłużej, co z czasem może doprowadzić do stanu przewlekłego.
S jak Styl życia
Cera z problemami bardzo szybko reaguje na nasz niezdrowy tryb życia. Stres, nieprzespana noc, a przede wszystkim używki mogą wyraźnie pogorszyć jej stan. Dlatego powinno się wystrzegać alkoholu, kawy oraz nikotyny, która odpowiedzialna jest za kurczenie się naczyń krwionośnych.
T jak Temperatura
Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka szkodzi Twojej cerze. Dlatego unikaj wizyt na solarium, saunie oraz długiej ekspozycji na słońce, a zimą chroń twarz przed mrozem. Także podczas kąpieli warto zrezygnować ze zbyt gorącej wody. Najbardziej szkodliwe są gwałtowne zmiany temperatur, więc staraj się ich unikać.
U jak UV
To jeden z największych wrogów cery naczynkowej. Za sprawą szkodliwego promieniowania powstają stany zapalne w postaci rumienia, to ono także przyśpiesza pękanie delikatnych naczynek na twarzy. Dlatego krem z wysokim filtrem to obowiązkowy składnik Twojej kosmetyczki, nie tylko latem.
W jak Wodoodporne kosmetyki
Niestety, mając problem z naczynkami powinnyśmy ich unikać. Wodoodporny tusz do rzęs czy podkład są trudno zmywalne i wymagają silniejszych środków oczyszczających, które mogą podrażniać wrażliwą skórę. Jeśli zależy nam na trwały efekcie makijażu alternatywą może być makijaż permanentny lub zabieg przedłużania rzęs Nuveau Lashes.
Z jak Zamykanie naczynek
Co zrobić, jeśli mimo odpowiedniej pielęgnacji i troski na twarzy widoczne są już popękane naczynka? Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zamknięcie ich przy pomocy lasera. Współczesne zabiegi są szybkie, całkowicie bezpieczne i prawie bezbolesne. Po usuniętych w ten sposób naczynkach nie ma śladu, jednak nie zabezpiecza nas to przed powstawaniem nowych. Na zabieg warto udać się jesienią, kiedy zniknie już letnia opalenizna.
autor: / źódło: / opracowanie:
Der-Med
|