|
Nowoczesność w parze z ekologią – technologia LED
W Polsce istnieje wiele organizacji i fundacji walczących o ochronę przyrody. Jednak jakimś jednym cudownym sposobem nie sprawią one, że nagle sytuacja zmieni się radykalnie i staniemy się bardziej proekologiczni. Odpowiedzialność za stan naszego środowiska spoczywa na każdym z nas. I choć z każdym rokiem wzrasta nasza świadomość ekologiczna, nadal możemy wiele zrobić sami. Wiemy już, że należy oszczędzać wodę, sortować śmieci i nie wyrzucać zużytego sprzętu elektronicznego, ale czy wiemy jak oszczędzać na oświetleniu.
Eko-oświetlenie
Negatywny wpływ oświetlenia na środowisko naturalne wynika nie tylko z konsumpcji energii elektrycznej. Wiąże się również z wykorzystywaniem szkodliwych materiałów do produkcji sprzętu oświetleniowego. Z tych względów wprowadzanie energooszczędnych systemów oświetleniowych musi uwzględniać konieczność ograniczania rozwiązań zagrażających środowisku. Z uwagi na zasoby energii, jakie ze względu na niekontrolowane wykorzystanie znacznie skurczyły się w ostatnich latach oraz z powodu dbałości o środowisko, jesteśmy zmuszeni szukać rozwiązań nowoczesnych oraz oszczędnych w kwestii oświetlenia. - Odpowiedzią na potrzeby oszczędzania energii oraz dbania o środowisko naturalne jest technologia LED – mówi Maciej Kędzior z firmy Kobi Light. – Oświetlenie LED nie tylko zużywa mniej prądu, ale również nie zawiera szkodliwych substancji – nie ma ich zarówno w gotowych wyrobach, jak i podczas ich produkcji. Dzięki temu produkcja LED-ów jest ekologiczna, bez niebezpiecznych odpadów. Nie emitują promieniowania nadfioletowego i podczerwonego i ograniczają emisję CO².
Miejsca publiczne
W obiektach, gdzie przebywa dużo ludzi lub wszędzie tam gdzie światło musi być włączone niemal bez przerwy, oświetlenie LED przynosi same korzyści zarówno ekonomiczne jak i ekologiczne. Dzięki systemom diod wyposażonym w wysokiej jakości zasilacze możemy obniżyć zużycie energii o nawet 80%, natomiast ich niezwykle długa żywotność pozwala na spokojniejsze wykorzystanie w systemie ciągłym.
Bezpieczeństwo
Miejscami, w których oświetlenie LED robi zawrotną karierę, są przestrzenie wspólnego użytku, takie jak klatki schodowe, windy, korytarze czy wreszcie powierzchnie biurowe i handlowe. Dodatkowym argumentem za jest fakt, że diody świecące nie nagrzewają obudowy do wysokich temperatur, dzięki czemu przy przypadkowym kontakcie nie spowodują urazów, ani poparzeń.
Oto, jak Polacy dbają o środowisko (badania CBOS):
• 96% badanych posiada szczelne krany
• nie nadużywamy środków chemicznych, np. przy sprzątaniu – 91% ankietowanych
• posiadamy energooszczędny sprzęt AGD – 80% respondentów
• energooszczędne żarówki posiada 75% badanych
• wyłączamy z prądu nieużywane sprzęty elektryczne – 65% ankietowanych
• używamy toreb ekologicznych, wielokrotnego użytku –83% badanych
• segregujemy śmieci – 74% respondentów.
|