|
Okazuje się, że nie są tu potrzebne kursy samoobrony – te bowiem uczą działań typowo fizycznych. Niezbędna jest natomiast zmiana nastawienia – przede wszystkim do samej siebie. Tego właśnie uczy WenDo.
Co to takiego? WenDo nie jest sztuką walki, jest natomiast metodą przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. Uczy, jak w każdej sytuacji (na ulicy, w pracy, w domu) przestać czuć się bezradną i bezbronną, poczuć się pewnie. Uczy także, jak reagować na przemoc i jak wykorzystywać własne słabe strony na swoją korzyść. Wzmacnia przy tym poczucie własnej wartości. Pomaga rozwiązywać konflikty, przełamać stereotypy i obawy, poczucie winy i wstyd.
WenDo znaczy „Droga Kobiet” – od angielskiego „women” – „kobiety” oraz japońskiego „do” – droga.
Od tradycyjnego kursu samoobrony WenDo różni się między innymi tym, że przywiązuje większe znaczenie do asertywności. Chodzi o to, aby poprzez poznawanie swoich własnych granic szanować granice innych.
WenDo jako sztuka „obrony własnego terytorium” pokazuje, jak ważna jest umiejętność rozwiązywania konfliktów, a przede wszystkim zdolność podtrzymywania komunikacji. To kolejny ważny aspekt – WenDo jako profilaktyka przemocy. WenDo jest po prostu sposobem na to, jak nie stać się ofiarą.
Aby wziąć udział w warsztatach WenDo, nie potrzeba siły ani nadzwyczajnej sprawności. Każda kobieta może nauczyć się skutecznie bronić. WenDo kierowane jest do dziewczynek (od 7. roku życia) oraz do kobiet (górnej granicy wieku nie ma) – także do kobiet niepełnosprawnych.
Z bezpłatnych warsztatów WenDo będzie można skorzystać już w najbliższy weekend (14-15 października) podczas Otwartych Dni Szkoleniowych w siedzibie firmy szkoleniowej Global Training Centre w centrum Warszawy. Liczba miejsc jest ograniczona.
|