|
Mleczny Start to pożywna kaszka z mlekiem dla dzieci w wieku szkolnym. Może stanowić wartościową część śniadania ponieważ została wzbogacona w składniki mineralne i witaminy potrzebne do prawidłowego rozwoju. Zostały one odpowiednio dobrane przez specjalistów z Instytutu Matki i Dziecka. Kaszka przygotowana w dwóch wersjach smakowych - malinowej i bananowej jest łatwa w przygotowaniu. Inicjatorem stworzenia tego produktu był Danone. Do opracowanej przez Partnerstwo dla Zdrowia kaszki główny surowiec dostarcza Lubella S.A. (Grupa Maspex Wadowice), z której również pochodzi technologia produkcji. Mleczny Start jest dostępny we wszystkich sklepach sieci Biedronka.
Wszyscy partnerzy dołożyli wszelkich starań, aby produkt mógł przyczynić się do wyrównywania szans na zdrowe dzieciństwo wszystkich dzieci w Polsce. Mleczny Start to pierwszy na polskim rynku produkt z misją! - powiedział Krzysztof Pawiński, Przewodniczący Rady Nadzorczej Lubella S.A. Franck Riboud, Prezes i Członek Zarządu, Grupa Danone, obecny przy podpisywaniu Deklaracji, stwierdził, że po to by zmniejszyć skutki niedożywienia, nie wystarczy sama działalność społeczna i charytatywna, jaką indywidualnie prowadzą wszystkie firmy zaangażowane w Partnerstwo. Potrzebne są inne, innowacyjne działania biznesowe. I dlatego Partnerstwo zdecydowało się opracować produkt użyteczny społecznie.
W Polsce problemy zdrowotne związane z nieprawidłowym żywieniem ma obecnie prawie trzy miliony dzieci i młodzieży. Nieprawidłowe odżywianie może być przyczyną ponad osiemdziesięciu rodzajów chorób. Jedna trzecia Polaków (dorosłych i dzieci), czyli ponad dwanaście milionów ludzi cierpi na różne dolegliwości fizyczne i psychiczne, wynikające ze złego sposobu odżywiania. Polacy wciąż też najczęściej umierają na choroby układu krążenia i nowotwory, a więc choroby, których jedną z przyczyn jest nieprawidłowe żywienie.
Coraz więcej dzieci jest niedożywionych i wymaga dożywiania przez państwo oraz organizacje charytatywne. Jednocześnie zwiększa się liczba dzieci mających problemy z otyłością i nadwagą - bardzo powszechne są niedobory jednych a nadmiar innych składników w diecie. Rozpowszechnia się w Polsce zwyczaj jedzenia produktów wysokoprzetworzonych i typu “fast food” oraz styl odżywiania polegający na jedzeniu w ciągu dnia maksimum trzech, a nie czterech czy pięciu posiłków, jak to jest zalecane przez dietetyków. Te alarmujące dane nie mogą pozostać bez odpowiedzi, a szczególną rolę mogą, i powinny, odegrać tu instytucje związane z żywieniem i rynkiem produktów spożywczych. Dlatego Partnerstwo dla Zdrowia zamierza podejmować kolejne działania, które będą efektywnie przeciwdziałać tym problemom.
|