|
Czy jego obecność w naszych wnętrzach musi być ograniczona do minimum?
Jeżeli stoimy przed wyborem okien do mieszkania, w którym jest małe dziecko, należy zwrócić uwagę na zastosowaną w nich szybę. Szyba bezpieczna lub antywłamaniowa nie tłucze się ani nie rozsypuje. Dzięki temu bez trudu poradzi sobie z aktywnością malucha, nawet jeżeli ten rzuci w nią czymś ciężkim. Na rynku dostępne są szyby, które wytrzymują uderzenie nawet kilkukilogramowego przedmiotu. Okna powinny być dodatkowo wyposażone w blokady uniemożliwiające ich niekontrolowane otwarcie lub tzw. nawiewniki. Te ostatnie korzystnie wpływają na zdrowie i samopoczucie domowników ponieważ regulują wilgotność powietrza. Dzięki temu nie trzeba tak często otwierać okien i martwić się, że w czasie naszej nieobecności w pokoju dziecko zrobi sobie krzywdę. Warto także postarać się, aby najbliższa przestrzeń wokół okien była wolna od szafek, foteli i innych sprzętów, które zachęcą ciekawskiego szkraba do niebezpiecznej wspinaczki.
Lustro to bardzo atrakcyjny element dziecięcego pokoju. Zabawy z jego udziałem rozwijają w dziecku świadomość własnego ciała i poczucie odrębności. Jednak stłuczone lustro to nie tylko 7 lat nieszczęścia, ale przede wszystkim duże ryzyko skaleczeń i poważnych urazów. Dlatego szczególnie w dziecięcym pokoju warto zdecydować się na bezpieczne lustra z tworzyw sztucznych, chociażby z akrylu. Estetyczne i w 100% bezpieczne w niczym nie ustępują tym tradycyjnym. Dostępne są w praktycznych, kolorowych ramkach z weluru, bawełny lub poliestru. Można je każdej chwili ściągnąć i wyprać w pralce.
Szklane wazony i ozdoby z kryształu najlepiej trzymać z dala od małych rączek. Można je również w prosty sposób zastąpić przez nie mniej efektowne dekoracje z drewna, kolorowego plastiku czy modnego ostatnio filcu. W szkle drzemie jednak tak duży potencjał estetyczny, że często z żalem myślimy o rezygnacji z niego, w imię zasad bezpieczeństwa. Na szczęście nie zawsze jest to konieczne. Dla tych, którzy chcą pogodzić wysoki standard funkcjonalności i bezpieczeństwa z oryginalnym designem, ciekawym rozwiązaniem będą drzwi wykonane w całości ze...szkła. Choć wydaje się to dziwne, takie finezyjnie zdobione modele mogą być w 100% bezpieczne dla najmłodszych. - Ważne, aby upewnić się, że wybrane przez nas drzwi mają szybę z hartowanego szkła – mówi Joanna Dec-Galuk z firmy INVADO, producenta szklanych drzwi AMBER. Takiej szyby nawet najsilniejszy malec nie będzie w stanie rozbić. – A gdyby jakimś cudem mu się to jednak udało, po pęknięciu szyba rozpryśnie się na setki małych kawałeczków o nieostrych, okrągłych kształtach – zapewnia pani Joanna. Poza wyjątkowo ciekawym wzornictwem i bezpieczeństwem, drzwi ze szkła mają inne, bardzo funkcjonalne cechy. Kolekcja AMBER z oferty INVADO umożliwia nieograniczone przenikanie słonecznego światła do wnętrza, co nie tylko je rozjaśnia, ale też optycznie powiększa. Z kolei w pokoju dziecięcym może być pomocna w przezwyciężeniu lęku przed ciemnością i samodzielnym spaniem. Szyba, za którą widać znajome kształty pozwoli dziecku oswoić się z nową sytuacją i czuć stałą bliskość kochanych opiekunów.
Prędzej czy później każdy rodzic będzie skonfrontowany z serią próśb o rybki, chomika, myszoskoczka lub inne hodowane za szybką zwierzątka. Najwięcej zagrożeń wiąże się oczywiście z wypełnionym wodą, akwarium na rybki. Nie trzeba jednak od razu rezygnować z tego pomysłu. Obserwacja zwierząt to bardzo rozwijający i przyjemny aspekt dzieciństwa. Poza tym akwarium znacznie podwyższa poziom wilgotności powietrza, który optymalnie powinien wynosić 40-60%. Kupując akwarium należy zapytać sprzedawcę o zgodność z europejskimi normami DIN, określającymi odpowiednią grubość szkła na podstawie długości zbiornika i wysokości słupa wody. Wybór certyfikowanego produktu wyklucza ryzyko związane z tworzącym się w akwarium ciśnieniem. Dodatkowo możemy zwrócić uwagę czy interesujące nas akwarium posiada system wzmocnień bocznych i poprzecznych oraz lekko zaokrąglone, nieostre krawędzie.
Na bezpieczeństwo małych mieszkańców największy wpływ mają oczywiście rodzice i opiekunowie. To ich odpowiedzialność i wyobraźnia odgrywa kluczową rolę w tworzeniu komfortowego, przyjaznego dziecku domu. Nie można wierzyć, że stosowanie nawet najlepszych blokad i zabezpieczeń zastąpi codzienne stosowanie zdrowego rozsądku.
autor: / źódło: / opracowanie:
Invado
|