|
Grażyna Plebanek
Pudełko ze szpilkami
Czyta Izabela Dąbrowska
Czas nagrania: 5 godz. 35 min.
Nośnik: 1 CD mp3
Kariera czy dziecko? Podróże służbowe i negocjacje czy układanie z dzieckiem wieży z klocków? Mozolne wspinanie się po szczeblach kariery zawodowej czy gotowanie obiadów i spędzanie połowy dnia w piaskownicy? A może role matki, żony i bizneswoman jednak dadzą się bezboleśnie pogodzić? Taki obraz kobiety lansują przecież media, ale Marta, trzydziestoletnia bohaterka powieści Grażyny Plebanek Pudełko ze szpilkami, na własnej skórze przekonuje się, że możliwość pogodzenia błyskotliwej kariery zawodowej z wychowywaniem dzieci to utopia niemająca nic wspólnego z prawdziwym życiem. Czy w takim razie wybór, jakiego będzie zmuszona dokonać, okaże się właściwy?
Nieplanowana ciąża jest dla Marty sporym zaskoczeniem. Mimo obiecującej kariery w warszawskiej firmie i perspektywy awansu decyduje się urodzić i wziąć ślub z prawie nieznanym ojcem dziecka. W podejmowaniu ważnych życiowych decyzji pomagają jej trzy przyjaciółki oraz matka, babcia i siostra bliźniaczka. Każda z kobiet dokonała odmiennych wyborów – jedna jest niepracującą matką czworga dzieci, inna kobietą sukcesu, która dzieci widuje tylko w weekendy – i dlatego każda inaczej widzi powinności Marty i stawia jej odmienne wymagania. Czy Marta znajdzie dość siły, by wyzwolić się spod ich wpływu, odkryć swoje potrzeby i poszukać własnej drogi życiowej?
Powieść Pudełko ze szpilkami to odważna i udana próba sportretowania współczesnej kobiety, która musi zmagać się z ciągle rosnącą presją ze strony otoczenia i pogodzić sprzeczne oczekiwania rodziny, przyjaciół i szefowej. To także błyskotliwie i z humorem napisana opowieść o poznawaniu siebie, szukaniu własnej tożsamości i osiąganiu życiowej równowagi.
Anna Janko
Dziewczyna z zapałkami
Czyta Anna Gajewska
Czas nagrania: 9 godz. 55 min. 15 sek.
Nośnik: 1 CD mp3
W swojej powieści znakomita poetka Anna Janko udowodniła, że poezja może być świetną szkołą prozy. Autorka ma niezwykłą zdolność do zaklinania rzeczywistości w słowo i przekładania jej na myśl. Czuje się pokrewieństwo z Sylwią Plath; w podobny sposób język Janko działa na nasze zmysły. Główna bohaterka powieści, postać z krwi i kości, przeżywa kryzys małżeński. To piękna historia o tym, jak poprzez twórcze życie można podnieść się z upadku i zyskać prawdziwą wolność.
Krystyna Kofta
Anna Janko napisała książkę bardzo przewrotną, bardzo inteligentną, bardzo kobiecą. Jej kobiecość jest subtelna, jej przewrotność zaskakująca, inteligencja - po prostu błyskotliwa. Czy można oczekiwać więcej? Zwłaszcza jeśli treść jest przykuwająca, a język tej prozy - pisanej przez poetkę - precyzyjny, współczesny, a równocześnie pełen głębokich, niemal archetypicznych znaków i symboli.
Paweł Huelle
Dmitrij Strelnikoff
Ruski miesiąc
Czyta Marcin Popczyński
Czas nagrania: 8 godz. 56 min. 22 sek.
Nośnik: 1 CD mp3
Polska widziana oczami mieszkającego w Warszawie Rosjanina. Ruski miesiąc, pierwsza powieść Dmitrija Strelnikoffa, jest książką dowcipną, pełną werwy i pod wieloma względami odkrywczą. Piotr Smirnoff to dla Polaków postać wielce podejrzana. Pochodzący z Moskwy emigrant, który czerpie dochody z dziwnych źródeł. Rozwodnik, a sądząc po nazwisku, zapewne także miłośnik mocnych alkoholi. Prawosławny chrześcijanin, który na dodatek wykazuje niezdrowe zainteresowanie kultem Swaroga, Peruna i Świętowita. Trudno się dziwić, że Kościół katolicki nie chce mu dać pozwolenia na ślub z piękną Polką, Stanisławą? Sprawa może się oprzeć nawet o Watykan. Z perspektywy Piotra cała sytuacja przedstawia się, rzecz jasna, zgoła odmiennie. A wolna i demokratyczna Polska przełomu XX i XXI wieku to kraj budzący nieustanne zdumienie. Przemierzając Warszawę, której najważniejsze zabytki wciąż nie zostały odkupione od potomków rodziny carskiej, Smirnoff rozmyśla nad tym, co Polaków i Rosjan łączy, a co dzieli. Celnie trafia przy tym w stereotypy i fobie, na których jedni i drudzy budują poczucie swojej narodowej wartości.
Maria Nurowska
Rosyjski kochanek
Czyta Elżbieta Kijowska
Czas nagrania: 5 godz. 3 min. 30 sek.
Nośnik: 1 CD mp3
Kiedy mnie pytają, o czym jest ta powieść, odpowiadam, że o trójkącie. On, ona i jej ciało. Julia gra z własnym ciałem, które zaniedbywane przez lata, nagle wbrew woli właścicielki z całą siłą daje o sobie znać. Bunt mojej bohaterki na nic się nie zda. Julia musi skapitulować, bo nie można żyć wbrew własnej biologii. Miłość do mężczyzny i macierzyństwo są filarami kobiecego losu. Jeżeli ich zabraknie, życie zaczyna się chwiać. Jest więc miłość do mężczyzny, dużo młodszego. Ona – Polka, profesor, gość na Sorbonie. On – rosyjski historyk na stypendium w Paryżu.
Maria Nurowska
Izabela Szolc
Cichy zabójca
Czyta Anna Komorowska
Czas nagrania: 4 godz. 17 min. 5 sek.
Nośnik: 1 CD mp3
Trzymający w napięciu, brawurowo napisany kryminał, którego akcja rozgrywa się we współczesnej Warszawie. Bohaterką jest młoda policjantka, doskonały śledczy, charakterologicznie przypominająca słynną agentkę FBI, Clarice Starling z Milczenia owiec. Wyjątkową stroną książki jest nietypowa dla kryminalnego gatunku literackiego płeć bohaterki oraz wplecione w wątek sensacyjny jej życie prywatne. Dzięki temu młoda, twarda kobieta nie jest papierową superwomen. Jest policjantką, ale również kobietą i matką, co dodaje opowiadanej historii dodatkowego smaku, wiarygodności i życiowej prawdy.
|