w portalu  | na forum
szukaj w bazie kalorii
dla kobiet, o kobietach
kobieta, kobiety


kalkulatory dla kobiet:

testy dla kobiet:

Patronat medialny:

vortal o kobietach
Jak chronić skórę przed słońcem?
data publikacji: 08-08-2010 r.
Wszyscy bardzo lubimy słońce. Słoneczne dni powodują, że mamy więcej energii i poprawiają nam nastrój. Często wyjeżdżamy do cieplejszych krajów właśnie w poszukiwaniu pogody.
portal dla kobiet
serwis o kobietach
młynek do zbóż Mockmill
Z medycznego punktu widzenia trzeba jednak przyznać, że słońce poza wpływem na produkcję endorfin poprawiających nasze samopoczucie i udziałem w syntezie aktywnej postaci witaminy D3 oferuje naszemu organizmowi niewiele korzyści, a w nadmiarze może nam bardzo poważnie szkodzić.

W trakcie ekspozycji na słońce działają na nas dwa główne typy promieni: UVA i UVB. Pierwsze z nich charakteryzuje się wybitnie głębokim przenikaniem do skóry właściwej, a nawet do tkanki podskórnej. Promieniowanie UVA uszkadza włókna kolagenowe i sprężyste co nieuchronnie prowadzi do utraty elastyczności skóry, jej ścieńczenia, a w efekcie do powstawania zmarszczek. Promieniowanie to wpływa też na szybkie odwadnianie się skóry. UVA ma dodatkowo bardzo silny wpływ na powstawanie przebarwień. Ten typ promieni przechodzi nawet przez szkło.

Promieniowanie UVB przenika przez naskórek i powoduje jego uszkodzenia, co w efekcie może skutkować w przyszłości powstawaniem zmian nowotworowych. Oparzenia słoneczne są wynikiem działania właśnie tego typu promieniowania . Nie przechodzi ono przez szkło, ale pokonuje barierę wody i dlatego tak często do oparzeń słonecznych dochodzi na przykład w trakcie słonecznych kąpieli. Promienie UVB mogą aktywować wystąpienie opryszczki. Ten typ promieniowania wpływa też na powstawanie czerniaka. Jest to wyjątkowo agresywny nowotwór, którego częstość wybitnie narosła w trakcie ostatnich lat. Najczęściej rozwija się w obrębie tak zwanych atypowych znamion (duże znamiona o nieregularnych brzegach i wielobarwnej kolorystyce), jak również może powstawać w obrębie prawidłowej skóry. Czynnikami ryzyka powstawania tego nowotworu jest obecność licznych atypowych znamion, wywiad rodzinny oraz liczne oparzenia słoneczne zaczynając od okresu wczesnego dzieciństwa. Warto zaznaczyć, że oparzenie słoneczne to stan kiedy doprowadzamy do zarumienienia skóry, jej bolesności i następnie pozapalnego złuszczania. Na dwa pierwsze czynniki ryzyka czerniaka nie mamy istotnego wpływu, ale trzeci z nich zależy już tylko od nas i naszej samodyscypliny w stosowaniu słonecznej ochrony.

Negatywne skutki słonecznego promieniowania można podzielić na wczesne i późne. Do pierwszych z nich należą przede wszystkim rumień i oparzenie słoneczne, a do odległych przedwczesne starzenie się skóry, utrata elastyczności, powstawanie szpecących pigmentacyjnych zmian, rozwój zmarszczek oraz powstawanie nowotworów skóry.

Ludzki organizm jest wprawdzie przystosowany do działania promieniowania słonecznego i wytwarza fotoochronny barwnik oraz posiada zdolność odbijania promieniowania. Okazuje się jednak, że naturalna ochrona przed słońcem nie jest wystarczająca i dla zabezpieczenia się musimy używać sztucznych metod obrony w postaci kremów zawierających filtry słoneczne.

Nasz tryb życia polegający na spędzaniu większej części roku w ocienionych pomieszczeniach i wyjazdach urlopowych w okolice dużego nasłonecznienia, zmusza nas do stosowania ochrony słonecznej. Osoby ignorujące oparzenia słoneczne narażają się na przyspieszone starzenie się skóry i zachorowania na nowotwory tego organu.

Mówiąc o ochronie słonecznej należy podkreślić, że na działanie słońca j jesteśmy narażeni praktycznie przez cały rok z największym nasileniem od maja do września i to wtedy dochodzi do oparzeń słonecznych.

Kremy z filtrami ze względu na mechanizm działania podzielono na fizyczne czyli mineralne oraz chemiczne. Pierwsze z nich działają n zasadzie odbijania promieni słonecznych, a drugie pochłaniają promieniowanie ultrafioletowe. Filtry chronią nas przed promieniowaniem UVA i UVB. Warto jednak podkreślić, że najważniejsza zasada decydująca o skuteczności kremu z filtrem polega na tym, aby nie zapominać go stosować! Krem zawierający filtr powinien być aplikowany dość grubą warstwą i bardzo starannie, bez pomijania niektórych okolic (na przykład mamy tendencję o zapominaniu smarowania karku i uszu). Powieki są wybitnie delikatne i łatwo ulegają oparzeniom słonecznym, dlatego w ich ochronie niezbędne jest stosowanie okularów zawierających filtry UV.

Kremy z filtrami ulegają ścieraniu pod wpływem dotykania, kąpieli w wodzie (tu warto zaopatrzyć się w kremy wodoodporne), a także pocenia. Wiele osób narzeka na konsystencję kremów z filtrami, gdyż dość słabo wchłaniają się. Pamiętajmy jednak, że krem z filtrem działa tak, że pozostaje na skórze i ma nas chronić przed szkodliwym wpływem słońca. Nie powinniśmy używać kremu z filtrem otwartego wiele miesięcy wcześniej, gdyż badania wykazują, że kremy te tracą swoje właściwości ochronne. Preparaty otwarte w trakcie poprzednich wakacji nie nadają się do stosowania.

Kremy z filtrami mogą dodatkowo zawierać składniki pielęgnujące skórę co pozwala na połączenie ochrony słonecznej z działaniem rewitalizującym, ujędrniającym, łagodzącym podrażnienia, a nawet chroniącym DNA skóry i likwidującym uszkodzenia komórkowe powstałe w efekcie ekspozycji słonecznej. Po powrocie z plaży i zmyciu kremu z filtrem warto posmarować ciało balsamem lub chłodzącym żelem, co pozwoli na obkurczenie rozszerzonych pod wpływem słońca naczyń i zapewnia optymalne nawilżenie skóry.

Osoby chcące bezpiecznie korzystać ze słońca powinny pamiętać o unikaniu nasłonecznienia między godziną 11.00, a 15.00. Zawsze należy używać nakrycia głowy i zaopatrzyć się w przeciwsłoneczny, plażowy parasol. Przyjmowanie, niektórych leków może wiązać się z uwrażliwieniem na słońce. Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną muszą pamiętać, że nasłonecznienie może prowadzić do powstania szpecących przebarwień na twarzy. Nie zaleca się długotrwałej bezpośredniej ekspozycji na słońce, mimo stosowania kremu z filtrem. Osoby o jasnej karnacji powinny wyjątkowo restrykcyjnie chronić się przed słońcem, gdyż to one są najbardziej narażone na negatywne skutki nasłonecznienia. Przebywając na słońcu zawsze powinniśmy używać czapki, okularów przeciwsłonecznych i przykrywać ciało przewiewnymi ubraniami. Do kąpieli, czy tak popularnego ostatnio nurkowania z rurką warto mieć specjalne cienkie kombinezony do pływania. Nurkując w ten sposób i oglądając rafę potrafimy spędzić tak jednorazowo nawet 2 godziny i wtedy całe nasze ciało jest bezpośrednio eksponowane na słońce. W wodzie nie czujemy, że dochodzi do oparzenia i dopiero potem odczuwamy jego bolesne skutki.

Rodzice powinni wyjątkowo zadbać o bezpieczeństwo dziecka na plaży, gdyż ono zupełnie nie rozumie dlaczego słońce może być niebezpieczne. Dziecko często broni się przed smarowaniem kremami, a dodatkowo jego aktywne zachowanie na plaży i zabawa w piasku mogą prowadzić do szybkiego usuwania warstwy kremu z filtrem. Bycie rodzicem na plaży to duża odpowiedzialność i należy zadbać o to, aby w przyszłości nasza pociecha nie miała do nas pretensji o to, że ignorowaliśmy zasady bezpieczeństwa.

Pamiętajmy też, że nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie ochrony słonecznej. Udowodniono, że wiele stanów spowodowanych szkodliwym działaniem słońca (takich jak na przykład rogowacenie słoneczne, które jest stanem przednowotworowym) może samoistnie wycofać się jeśli osoba zaczyna chronić się przed słońcem.

W obecnych czasach nie opalenizna, ale właśnie umiejętne korzystanie ze słońca jest wyznacznikiem wysokiej świadomości zdrowotnej i dbania o siebie. Latem nie powinniśmy martwić się, że nasza skóra pozostanie „blada”, bo praktycznie w trybie życia, w którym wyjeżdżamy na wakacje, spędzamy weekendy na powietrzu nie ma możliwości zupełnego uniknięcia opalenizny. Możemy być jednak zadowoleni z siebie, jeśli uda nam się nie oparzyć na słońcu.

Bożena Bierzniewska
Specjalista dermatolog

autor: / źódło: / opracowanie:
Eveline Cosmetics S.A.
ostatnio dodane:


Czym są karotenoidy?Jak uniknąć próchnicy?Ślubny manicureCellulit i rozstępy pokonaneJak opanować nerwy przed rozmową kwalifikacyjną?Zdrowo i bez chemii
pokrewne forum:

Być piękną
przeczytaj także:

Miłość to najsilniejszy narkotyk
Jak w 31 dni zwalczyć objawy choroby
Sztuka Shinrin-yoku
Jestem taka piękna
Rekrutacja do małej firmy
Burgery w amerykańskim stylu na grilla
Soczysty kurczak z grilla
Pewnego lata w Szczepankowie
Powerbank duchowy
Dość katolipy!
Czarujący świat Spark Silver Jewelry
Zestaw do masażu antycellulitowego
Czy lojalność wobec pracodawcy popłaca?
Lista warzyw i owoców zatrutych pestycydami
Historia Bez Cenzury powraca z nową książką!
Antyoksydanty w herbacie
Odporność Twojego dziecka na 6+
O co zapytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
CV do poprawki



zaloguj się aby napisać pierwszy komentarz do artykułu Jak chronić skórę przed słońcem?



Ostatnio na forum: (wątki i komentarze)

Wiadomość dla Forumowiczów :)
jak zajsc w ciaze??
Napiszmy razem opowiadanie...
Czy mogę być w ciąży? Czy mogę być w ciąży?
Forum panieńskie 2007-2008
orgazm za orgazmem :)
Jestem mamą :)
szkolna miłość z ławki po latach... co robić? :)
Skojarzenia
Dokończ wyraz - zabawa
Linux..... czy ktoras z was uzywa
Na poprawę humoru!
Laptop dla najmłodszych
Torbiel a ciąża
Moda męska na brytyjskich targach
Makijaż codzienny i wieczorowy
Pamiętnik przyszłych mam - rady i porady :-)))
"Kalendarz dni płodnych" - Wasze opinie
Cudowny pierwszy pocałunek
Czy jestem w ciąży?
Trichotillomania
krwawienie po stosunku
Karta czy gotówka?
sex a spowiedź
Nowa Gwiazdka .
"Ile kalorii jeść, aby schudnąć?" - Wasze opinie
Nigdy nie miałem dziewczyny...
Zapalenie pęcherza
praca w mcdon..... itp
Test na czystość
Jaką lodówkę???
mój mąż znowu wyjeżdza ...
Podwójne działanie przeciwzmarszczkowe
Pomarańcza i wanilia
Brak ochoty na seks...
Dania mrożone
Łosoś po francusku Frosta
Jedwab w płynie
Nowa kolekcja czasomierzy
Makijaż z utrwalaczem - uczulenie?
Ostatnio dodane artykuły:

Jak uniknąć próchnicy?
Jak uniknąć próchnicy?
Ślubny manicure
Ślubny manicure
Cellulit i rozstępy pokonane
Cellulit i rozstępy pokonane
Jak opanować nerwy przed rozmową kwalifikacyjną?
Jak opanować nerwy przed rozmową kwalifikacyjną?
Powerbank duchowy
Dość katolipy!
Czarujący świat Spark Silver Jewelry
Zestaw do masażu antycellulitowego
Czy lojalność wobec pracodawcy popłaca?
Zdrowo i bez chemii
Lista warzyw i owoców zatrutych pestycydami
Historia Bez Cenzury powraca z nową książką!
Antyoksydanty w herbacie
Odporność Twojego dziecka na 6+
O co zapytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
CV do poprawki
Czekolada i dżem
Technologia cyfrowa niszczy wzrok!
Zdrowa alternatywa dla napojów z cukrem
Zachowaj młody wygląd na dłużej
Wartka akcja, szybkie pościgi i masa śmiechu!
Jak dbać o skórę powiek?
Jak urządzić wnętrze z myślą o pupilu?
Moda ślubna 2018
Dziewczyna we mgle
Zachwycające rzęsy
Mokrego Dyngusa!
Życzenia wielkanocne
Przygotuj śniadanie inaczej niż zwykle!
Wiosenne porządki
Co wielkanocny zajączek przyniesie maluchom?
Sprzątanie wolne od chemii!
Dlaczego warto pić zieloną herbatę na wiosnę?
Test lakierów żelowych
Wody perfumowane - test
Danie na wielkanocny obiad
Wielkanoc na świecie
Jak często trzeba badać wzrok?
Fryzura gotowa w 2 minuty
Makarony – wartościowa baza wiosennego menu
Jak zadbać o swoje ciało wiosną?
Dlaczego warto jeść buraki?
Czym są antyoksydanty i gdzie ich szukać?
Tydzień Czystych Okien
3 rzeczy, których Twoje dziecko nie nauczy się z podręczników
Jak zacząć szukać nowej pracy po zwolnieniu?
Fleksitarianizm
Piekarnik czy kuchnia wolnostojąca?
Historia, która musiała trafić na ekrany!
Możesz wszystko, co tylko sobie wyobrazisz.
Porost islandzki w trosce o zdrowe gardło
Zadbaj o lepszy sen

Cookies: podczas przeglądania naszych stron oraz w trakcie logowania portal http://www.byckobieta.pl tworzy niewielkie pliki cookies. Zapisuje w nich wyłącznie informacje umożliwiające korzystanie z portalu, oraz z forum.

Artykuły oraz zdjęcia umieszczone w portalu ByćKobietą.pl są chronione prawami autorskimi. Kopiowanie jest dozwolone wyłącznie za zgodą Autorów. Redakcja ByćKobietą.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych na forum oraz w komentarzach artykułów.

Zrób sobie super prezent na wakacje! | Polub ByćKobietą na Facebooku

© 2006-2024 ByćKobietą.pl - portal dla Kobiet
skrypt forum: © phpBB