Skala powstała w USA w latach 70. XX wieku; w Polsce jest praktycznie nieznana (poza wąskim gronem specjalistów). Służy ona ocenie indywidualnych możliwości i zdolności dziecka, których poznanie ma pomóc budowaniu więzi miedzy rodzicami a dzieckiem. Nie jest ona testem badawczym, jest narzędziem pomagającym zdefiniować stany dziecka. Można ją stosować w ciągu 2 miesięcy od urodzenia, także dla wcześniaków urodzonych po 35 tygodniu ciąży oraz dzieci opóźnionych w rozwoju.
Czym jest skala Brazeltona?
Skala Brazeltona (The Neonatonal Behavioural Assesment Scale) opiera się na fakcie, że dzieci potrafią się komunikować i niewerbalnie wyrażają swoje emocje. Skala behawioralnej oceny noworodka (NBAS) poprzez cykliczne obserwacje dziecka pomaga rodzicom i specjalistom rozszyfrować „język” noworodka.
Metoda Brazeltona była pierwszą, która wykraczała poza badanie i rejestrowanie nieprawidłowości – NBAS akcentuje najlepsze, mocne strony dziecka,talenty, jak również wyzwania przed nim stojące. „Zachowanie dziecka jest językiem. Chciałbym podzielić się jednym spostrzeżeniem z młodymi rodzicami – zaufajcie temu językowi” – mówi dr T. Berry Brazelton.
Założenia NBAS są następujące:
- noworodki, nawet te, które wydają się słabe, są wysoce uzdolnione już w chwili narodzin
- noworodki poprzez zachowanie komunikują się z otoczeniem
- niemowlęta nie tylko reagują na sygnały wokół ich, ale podejmują także kroki by kontrolować swoje środowisko np. poprzez płacz zwracają uwagę swoich opiekunów
|
Skala opiera się na 28 czynnikach behawioralnych i 18 odruchach w celu zrozumienia wszystkiego, co niemowlę ma do powiedzenia. Test nie daje jednego wyniku, lecz ocenia zdolności dziecka w różnych obszarach rozwojowych i opisuje jak dziecko łączy te obszary. NBAS spotkała się początkowo ze sceptycyzmem. Minęło ponad 20 lat zanim prace Brazeltona zostały opublikowane i środowisko medyczne zaczęło je powoli akceptować.