|
Odpowiednio skomponowane menu dostarczy ci niezbędnych składników odżywczych i porcję zdrowej energii.
Menu dla aktywnych
Dieta osób aktywnych powinna być dostosowana do ich trybu życia. Taka osoba potrzebuje więcej energii, składników odżywczych, wody, elektrolitów i składników mineralnych. Np. długie wycieczki piesze lub rowerowe zwiększają zapotrzebowanie na energię nawet do 5000 kcal. Należy wtedy spożywać pokarmy zawierające dużą dawkę węglowodanów, aby na bieżąco pokrywać straty energii.
Przy ekstremalnym wysiłku fizycznym, takim jak wyczynowe uprawianie sportów (np. biegi narciarskie), do wyrównania bilansu energetycznego dochodzi dopiero po kilku lub kilkunastu dniach!
Zbilansowane składniki odżywcze
Przy dużym wydatkowaniu energii bardzo ważne jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych. I tak np. węglowodany dostarczają organizmowi 55-60% energii. Ich spożycie wpływa na ilość gromadzonego w organizmie glikogenu, który podczas wysiłku fizycznego rozpada się na glukozę. Szybkość i ilość wytwarzanej glukozy wpływa z kolei na zdolność organizmu do podjęcia wysiłku.
Węglowodany powinny być dostarczane zarówno w postaci węglowodanów złożonych, jak i prostych – dlatego najlepiej spożywać przetwory owocowe i miód, zawarty np. w jogurcie Miodzio. Z kolei tłuszcze powinny dostarczać około 20-25% energii. Maksymalna wartość, która jest zbyt często przekraczana, to 30%. Energia pochodząca z tego źródła nie jest tak szybko dostępna, jak energia z węglowodanów.
Tłuste potrawy spowalniają pracę przewodu pokarmowego. Może to powodować zaleganie pokarmów w żołądku, bardzo niekorzystne podczas treningu, pieszych i rowerowych wycieczek czy zawodów. Jeśli chodzi o białko - zapotrzebowanie na ten składnik podczas treningu np. na siłowni może wzrastać do 1,5 g/kg masy ciała, a w niektórych dyscyplinach sportowych nawet do 2,5 g/kg masy ciała.
|