|
Akcja badań profilaktycznych ma na celu uświadomienie rodzicom znaczenia profilaktyki zdrowotnej dla przyszłego rozwoju dziecka oraz zwrócenie uwagi mediów, a dzięki nim całego społeczeństwa, na problem właściwej edukacji zdrowotnej wśród rodziców. To pretekst do szerokiej kampanii informacyjnej, promującej odpowiedzialność za prawidłowy rozwój i zdrowie najmłodszych członków rodziny.
Ogromnie się cieszę, że dajemy rodzicom szansę sprawdzenia czy ze zdrowiem ich pociech wszystko jest w porządku. Na przykład konsultacja z alergologiem może sprawić, że u malucha nie rozwinie się uczulenie, wizyta u neurologa i jego wskazówki jak bawić się i ćwiczyć z maleństwem (które ma np. kłopoty z napięciem mięśniowym), mogą uchronić je przed przed wieloma problemami – zaznacza Magda Klimkowska.
Zdaniem dr med. Joanny Brett – Chruściel, Kierownika Poradni Matki i Dziecka LUX MED w Warszawie – Celem badań profilaktycznych jest ocena prawidłowości rozwoju dziecka. W przypadku ujawnienia jakichkolwiek nieprawidłowości opiekę nad dzieckiem przejmuje specjalista dziecięcy zajmujący się określoną dziedziną. W pierwszych sześciu miesiącach życia konsultacje odbywają się co 4-6 tygodni, w drugim półroczu co 3 miesiące, a powyżej pierwszego roku życia ocena jest dokonywana co 6 miesięcy.
Specjalizacje lekarzy wybrano w oparciu o dane dotyczące chorób pojawiających się najczęściej w okresie noworodkowym, niemowlęctwie oraz wczesnym dzieciństwie. Wczesna profilaktyka pozwala bowiem nie tylko ograniczyć, ale również całkowicie wyeliminować ich skutki.
|