Jednak w Europie na szeroką skalę zaczęto ją wykorzystywać dopiero w XX wieku. Początkowo z dobrodziejstw soi korzystali niemal wyłącznie wegetarianie, którzy traktują ją jako alternatywę mięsa i innych zwierzęcych produktów, ale z czasem walory smakowe i odżywcze tej rośliny doceniła także reszta społeczeństwa. I chociaż ziarna soi pod różną postacią coraz częściej goszczą w kuchni przeciętnego Polaka, to niewątpliwie wciąż jemy ich zbyt mało, biorąc pod uwagę jej walory.
Jedną z największych zalet soi jest fakt, że jej nasiona są niezwykle bogatym źródłem białka – w 100 g suchych nasion jest aż 34,3 g białka, a więc o kilkadziesiąt procent więcej niż w mięsie, rybach, serach czy jajkach. A białko soi jest dla człowieka cenniejsze niż białko innych produktów roślinnych. Nasiona soi zawierają również spore ilości niezbędnych naszemu organizmowi nienasyconych kwasów tłuszczowych i lecytyny, a całkowicie pozbawione są cholesterolu, dzięki czemu są często zalecane w diecie osób zagrożonych miażdżycą i innymi chorobami układu sercowo-naczyniowego.
Nie można zapomnieć także o tym, że ziarna soi są doskonałym źródłem energii i to w bardzo korzystnej dla naszego organizmu postaci węglowodanów złożonych. Szczególnie ważny jest fakt, że soja ma bardzo niski indeks glikemiczny, a więc jej spożycie nie powoduje gwałtownych skoków poziomu glukozy we krwi. To bardzo ważne zwłaszcza dla osób chorych na cukrzycę oraz tych, którzy dbają o sylwetkę. W nasionach soi jest także dużo błonnika, który także jest sprzymierzeńcem osób odchudzających się. Błonnik wypełnia jelita powodując mniejsze łaknienie, dodatkowo reguluje też pracę jelit, co zapobiega zaparciom. W ziarnach soi ukrytych jest też wiele cennych witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługują witaminy z grupy B, które odpowiadają m.in. za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz pośrednio także za wygląd skóry. W soi nie brak też regulującego ciśnienie krwi potasu, zwiększającego odporność na stres, magnezu wzmacniającego kości oraz zęby, wapnia i żelaza, które wchodząc w skład hemoglobiny transportującej niezbędny do życia każdej komórki tlen po całym organizmie.
Unikalną cechą soi i produktów sojowych jest fakt, iż zawierają one spore ilości fitoestrogenów. Są to związki o podobnym działaniu do estrogenów – żeńskich hormonów płciowych. To właśnie dzięki obecności fitoestrogenów soja polecana jest przez lekarzy i dietetyków w profilaktyce osteoporozy, raka narządów płciowych i piersi. Badania dowodzą też, że regularne spożycie soi łagodzi skutki menopauzy u kobiet i pozwala na dłużej zachować młodość, zdrowie i dobre samopoczucie.
Bogactwo sojowych produktów Orico
Choć soja ma tak wiele zalet, to wciąż zbyt rzadko gości na talerzach Polaków. Być może dlatego, że właściwe przygotowanie smacznych potraw z suchych ziaren sojowych wymaga trochę czasu i pracy. By jednak ułatwić życie tym, którzy na co dzień czasu mają bardzo mało a jednak chcieliby korzystać ze wszystkich zalet jakie ma soja, na rynku dostępnych jest wiele produktów, które można łatwo i szybko przyrządzić. Można je wykorzystać zarówno jako podstawę dania obiadowego, jak też jako dodatek do sałatek czy nawet kanapek.
Oto produkty dostępne w asortymencie Orico, które warto zawsze mieć w swojej spiżarni:
- Napoje sojowe - bogate w białko i witaminy z grupy B. Dodatkowo mogą być wzbogacone w wapń i witaminę D i z powodzeniem zastąpić mleko krowie, zwłaszcza u osób, które nie tolerują laktozy. W ofercie Orico dostępne są: napój sojowy w proszku o smaku waniliowym oraz z wapniem i lecytyną. Opakowanie 200g w cenie około 9 złotych.
- Tofu – jest serem sojowym. Można kupić wiele jego rodzajów np. tofu twarde o zwartej strukturze (125g, w cenie około 6 zł.), specjalne tofu sałatkowe (125g, w cenie około 6 zł.), a nawet pyszne tofu wędzone (cena 125 gramowaego opakowania, około 6 złotych). Tofu jest świetnym dodatkiem do zup, sałatek czy gulaszu, ale nadaje się także do smażenia lub tradycyjnego jedzenia - jak twarożek.
- Kotlety sojowe - to bardzo szybkie i łatwe w przygotowaniu danie, które w przeciwieństwie do kotletów mięsnych nie zawiera cholesterolu. Kotlety sojowe dostępne są na rynku w wielu wersjach – najpopularniejsze są kotlety sojowe à la schabowe (100g. około 2,50 złotych), kotlety sojowe à la schabowe o smaku kurczaka (100 gr około 3 złotych) i kotlety sojowe à la mielone, dostępne również w wersji z pieczarkami lub cebulką ( w cenie około 4,50 złotych za 160g, opakowanie).
- Flaki sojowe (140g) i gulasz sojowy (160g) – na które składa się krajanka sojowa, suszone warzywa oraz przyprawy. Są doskonałym pomysłem dla osób które chcą urozmaicić swoją dietę. Oba produkty można kupić za około 5 złotych.
- Pasty sojowe – to bardzo ciekawy zamiennik pasztetów mięsnych, ale także innych kanapkowych dodatków. Na rynku dostępne są pasty sojowe z dodatkiem różnych warzyw (np. z papryką, pieczarkami, pomidorem, koperkiem, pomidorami). Opakowania o gramaturze 105g kosztują około 3 złotych.
|
Produkty Orico są doskonałą alternatywą dla osób zapracowanych, które nie mają czasu na przyrządzanie tradycyjnych potraw, ale zależy im na zdrowiu swoim i swoich bliskich. Dlatego łatwy i szybki sposób przygotowania potraw na bazie produktów Orico spotka się z zainteresowaniem wielu klientów.