|
Ale nie ma jednego przepisu na to święto - można też po prostu spędzić czas razem, obdarować się upominkami. Wszystko zależy od pomysłu i zasobności portfela - można standardowo podarować słodycze, kwiaty. Można sprawić ukochanej upominek nieco bardziej zapadający w pamięć - np. złote serduszko inkrustowane brylantami. Ale radość tego dnia niekoniecznie musi dużo kosztować - można po prostu zaszyć się w domu i spędzić miło czas razem, ale tak, by był on naprawdę niezapomniany. A jak Ty spędzasz ten dzień? Wypowiedz się w naszej sondzie i dowiedz się, co myślą inni…
Dzień dobry, dziś święty Walenty
OFELIA
…
Dzień dobry, dziś święty Walenty.
Dopiero co świtać poczyna;
Młodzieniec snem leży ujęty,
A hoża doń puka dziewczyna.
Poskoczył kochanek, wdział szaty,
Drzwi rozwarł przed swoją jedyną
I weszła dziewczyna do chaty,
Lecz z chaty nie wyszła dziewczyną.
KRÓL
Nadobna Ofelio!
OFELIA
Dajmy pokój przysięgom; zaraz skończę:
Bezbożność to wielka; Bóg widzi,
Jak wielka w mężczyznach bezbożność!
Cny młodzian się tego nie wstydzi,
Gdy tylko nastręczy się możność.
Wszak nimeś cel życzeń otrzymał,
Przysiągłeś się ze mną ożenić!
To ona mu tak mówi, a on jej odpowiada:
I byłbym był słowa dotrzymał,
Lecz trzeba ci było się cenić.
William Shakespeare Hamlet Akt IV, scena piąta, tłum, Józef Paszkowski.
Shakespeare przywołuje w "Hamlecie" tradycyjną piosenkę angielską śpiewaną w dzień św. Walentego. Tradycja świętowania tego dnia cała zresztą obraca się jedynie wokół spraw damsko-męskich i przede wszystkim małżeństwa. Były więc wróżby walentynkowe, zabawy i przesądy. Wśród tych ostatnich i taki, który mówił, że gdy tego dnia panna zobaczy gila, to znaczy, że poślubi marynarza, jeśli wróbla - człowieka biednego, ale będzie z nim szczęśliwa, a gdy szczygła - milionera! Łatwo zauważyć, że jak by nie było, zawsze dobrze się kończyło.
W Anglii istniało szereg zabaw walentynkowych m.in. i ta, gdy panny i kawalerowie bawili się w losowanie swych imion i łączenie się w ten sposób w pary na czas zabawy. Kawaler przypinał na ramieniu kartkę z imieniem wylosowanej dziewczyny i przez cały czas zabaw tego dnia tworzyli parę - podobno nierzadko z takich par dla zabawy później tworzyły się związki na całe życie. We Francji było inaczej - np. w 1400 roku 14 lutego z inspiracji kobiet powołano Wysoki trybunał miłości - którego przedstawiciele wybierani byli przez kobiety i mieli za zadanie rozstrzygać w sprawach miłosnych.
Może i polska kultura zaowocuje wkrótce wykształceniem naszej własnej tradycji obchodzenia tego dnia? Bo choć miłość sprawia, że zakochani i kochani mają swe święto codziennie, dzień św. Walentego jest okazją do bardziej otwartego okazania swych uczuć. I do uświadomienia sobie, jak wielkim darem i szczęściem jest miłość.
|