|
cyklu wykładów z zakresu nauki Kościoła o małżeństwie i rodzinie. Jak długo trwa kurs, jakie tematy porusza i dlaczego? Na pytania odpowiada ksiądz Piotr Skibniewski.
Małżeństwo to sakrament
Celem Konferencji Przedmałżeńskich jest przybliżenie wiernym przygotowującym się do zawarcia Sakramentu Małżeństwa nauki Kościoła o małżeństwie i rodzinie. Podczas 10 spotkań prowadzący uczą m.in., czym jest małżeństwo i dlaczego ważne jest zachowanie czystości przedmałżeńskiej. Księża, tak samo jak wierni świeccy, mają doświadczenia rodzinne wyniesione z domu, wspiera ich ponadto bogata nauka Kościoła, a także mają wiedzę płynącą z życia osobistego wiernych, które poznają podczas Sakramentu Pokuty i pojednania, dlatego prowadzenie nauk z zakresu małżeństwa i rodziny przez Kościół jest nie tylko zasadne, ale też stanowi wielkie wsparcie dla młodych osób przygotowujących się do ślubu i założenia rodziny.
Program spotkań
Na kurs składa się 10 spotkań, których tematy są następujące: Kim jest dla mnie Chrystus?, Miłość w małżeństwie (drogi i rozdroża miłości), Tworzenie i trwałość wspólnoty małżeńskiej, Odpowiedzialne rodzicielstwo i regulacja poczęć, Co to znaczy wierzę? (Co to znaczy być chrześcijaninem?), Powołanie do społeczności wierzących - Kościół to my, Dzieci i tworzenie środowiska wychowawczego, Kształtowanie życia rodzinnego (życie religijne, organizacja, obyczaj), Bóg chce nas zbawić w Kościele (sakramenty), Małżeństwo sakramentem (liturgia Sakramentu Małżeństwa), Trzy ze wspominanych tematów mogą być poprowadzone w poradni życia rodzinnego.
Kurs, rekolekcje, razem czy osobno?
W spotkaniach powinni uczestniczyć oboje narzeczeni przygotowujący się do ślubu - jeśli jednak nie mogą być na nich obecni razem, wystarczy obecność jednego z nich. Konferencje organizowane są w parafiach kilka razy do roku - mogą się np. odbywać w Adwencie lub w Wielkim Poście. Odbywają się także spotkania w ramach rekolekcji - weekendowych czy też kilkudniowych wyjazdów i organizowane są na ogół przez duszpasterstwa akademickie.
|