|
hemoglobina glikowana HbA1c, pozwalająca na długoterminową ocenę wyrównania gospodarki węglowodanowej. Bardzo ważna jest glikemia poposiłkowa. Bo tak naprawdę większość naszego życia spędzamy w okresie „po posiłkowym”. Na czczo jesteśmy zwykle przez około dwie godziny pod koniec nocy. Warto więc zadbać o parametr, który ma tak istotne znaczenie dla kontroli glikemii.
Według europejskich wytycznych leczenia cukrzycy typu 1 i 2, przy samodzielnych oznaczeniach poziomu cukru we krwi (glukometrem), glikemia po posiłku nie powinna być większa niż 135 mg/dl. Pacjenci leczeni analogami insuliny mają lepsze szanse na poprawę glikemii poposiłkowych oraz na lepszą długoterminową kontrolę glikemii. Zmniejsza się także ryzyko wystąpienia hipoglikemii. Zwiększa się natomiast bezpieczeństwo i wygoda leczenia.
Analogi to leki najnowszej generacji otrzymywane w drodze biotechnologii. Od klasycznych insulin różnią się profilem działania zbliżonym do fizjologicznych wzorców wydzielania insuliny. Do tej grupy leków zalicza się analogi szybko i długo działające oraz mieszanki analogowe o szybkiej i długiej fazie działania.
Szybko działające analogi mogą być podawane tuż przed, w trakcie, a nawet po posiłku zabezpieczając prawidłowe wyrównanie poziomu cukru. Nie trzeba, jak w przypadku insulin ludzkich, rygorystycznego 30 minutowego odstępu czasu pomiędzy wstrzyknięciem a posiłkiem. Jak pokazują badania ten czas w wielu przypadkach nie jest przestrzegany co nie pozostaje bez wpływu na jakość leczenia.
Ponad 60 proc. osób stosujących insulinę klasyczną wstrzykuje insulinę na mniej niż 15 minut przed posiłkiem tłumacząc się różnymi życiowymi okolicznościami. Dla osób prowadzących zmienny tryb życia, przy nieprzewidywalnym rozkładzie zajęć, stosowanie szybko działających analogów to zwiększenie bezpieczeństwa leczenia i komfort życia z cukrzycą. A także – co chorzy często podkreślają – zbawienna możliwość, bez ryzyka i strachu o wystąpienie niedocukrzeń, uwolnienia się od drugiego śniadania i podwieczorku - obowiązkowych przekąsek przy stosowaniu klasycznych insulin.
Długo działające analogi dają bardziej przewidywalny profil działania w porównaniu do insulin klasycznych, skuteczniejszą kontrolę glikemii i mniejsze ryzyko wystąpienia nocnych hipoglikemii. To jest to, czego bardzo boją się pacjenci. Jak pokazują statystyki trzy czwarte epizodów hipoglikemii ma miejsce właśnie w nocy. Taka sytuacja jest niebezpieczna dla życia, wymaga pomocy ze strony osób trzecich, co nie zawsze jest przecież możliwe, stąd ciągłe lęki, strach i stres.
Mieszanki analogowe – to dwa w jednym, czyli analog o szybkim i pośrednim czasie działania. Ta właśnie szybka i wydłużona faza działania daje szereg korzyści w kontrolowaniu glikemii, zwłaszcza po posiłkach. Mieszanki analogowe wstrzykuje się bezpośrednio przed lub ewentualnie po każdym posiłku, profil ich działania jest zbliżony do fizjologicznego wydzielania insuliny takiego, jakie występuje u osób zdrowych.
|