|
W szczególności w mieszkaniu, w którym człowiek winien się zrelaksować, niepotrzebne dźwięki nadwyrężają system nerwowy. A spowodowane mogą być przesuwaniem mebli, upadkiem przedmiotów na podłogę czy bieganiną dzieci. Czy można ich uniknąć? Nie, ale można je skutecznie izolować i pochłaniać.
W domkach jednorodzinnych hałas pochłania strop przy pomocy swojej masy i dlatego najskuteczniejsze są te wykonane z żelbetu. Słabiej funkcję izolacji akustycznej spełniają stropy z pustaków a najgorzej pod względem właściwości izolacyjnych zachowuję się stropy drewniane. Stąd zachodzi potrzeba materiałów skutecznie tłumiących hałas.
Materiały izolujące oraz dźwiękochłonne
W zależności od rodzaju pomieszczenia i tego z jakimi dźwiękami osoby w danym wnętrzu mogą mieć do czynienia stosuje sie różnego rodzaju materiały. Izolujące chronią przed hałasem w taki sposób, iż odbijają dźwięki i je wytłumiają a funkcję taką spełniają cegły czy beton.
Im grubsza warstwa takiego izolatora i większa jego gęstość objętościowa, tym lepsza izolacją dźwiękowa. Natomiast materiały dźwiękochłonne mają zdolność pochłaniania dźwięków nawet przy małej grubości i należą do nich materiały włókniste takie jak wełna mineralna czy płyty pilśniowe. Są jednak traktowane jako materiały pomocnicze, które stosowane są wraz z materiałami izolującymi..
Płyty z wełny mineralnej ze względu na kilka stopni twardości i gęstości w jakich dostępne są na rynku można stosować uniwersalnie, zarówno do izolacji termicznej jak i akustycznej, przy czym płyty miękkie zaleca są do izolacji stropów drewnianych. Płyty z wełny szklanej oraz maty z wełny mineralnej kamiennej dobrze izolują podłogi na legarach.
|