|
Na szczęście można ją wyleczyć poprzez operacyjne usunięcie naturalnej, zmętniałej soczewki i wszczepienie sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Od niedawna chorzy mogą poddać się zabiegowi, który nie tylko leczy zaćmę, ale też koryguje astygmatyzm. Taką możliwość dają soczewki AcrySof Toric.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS aż 71% Polaków najbardziej obawia się chorób i niedołężności (71%), a połowa utraty samodzielności i uzależnienia od innych ludzi. Biorąc pod uwagę, że zmysł wzroku to podstawa prawidłowego funkcjonowania, jego utrata jest największym zagrożeniem. Tymczasem statystyki są nieubłagane. Prawie co pięćdziesiąty Polak cierpi na zaćmę.
Leczenie jest możliwe
Na szczęście zaćmę można leczyć – wymaga to interwencji chirurgicznej, ale bardzo mało inwazyjnej. Stosowane obecnie podczas zabiegów techniki operacyjne zapewniają skuteczność leczenia przy zachowaniu bezpieczeństwa zabiegu. „Obecnie zabiegi usunięcia zaćmy są coraz bezpieczniejsze i mniej obciążające dla pacjenta. Można je przeprowadzać nawet w znieczuleniu kroplowym” zapewnia dr Justyna Izdebska, specjalista chorób oczu z Kliniki Okulistyki II WL Uniwersytetu Medycznego przy ul Sierakowskiego 13 w Warszawie. W trakcie takiego zabiegu usuwa się naturalną soczewkę i wszczepia soczewkę „sztuczną”.
Nowością w chirurgii zaćmy jest stosowanie soczewek AcrySofToric, umożliwiających jednoczesne usunięcie astygmatyzmu. Dotychczas astygmatyzm można było korygować jedynie poprzez nacięcia rogówki (tzw keratotomia radialna), lub przy użyciu lasera excimerowego (Lasik, Lasek, PRK). Stosowane obecnie implanty soczewek torycznych pozwalają na jednoczesne usunięcie zaćmy i skorygowanie astygmatyzmu, bez konieczności dodatkowej operacji oka.
Najnowsza soczewka
AcrySofToric to jednoczęściowa, akrylowa, zwijalna soczewka wszczepiana podczas zabiegu usunięcia zaćmy. Zastępuje ona naturalną zmętniałą soczewkę. Jest elastyczna dzięki czemu dopasowuje się w oku do jego naturalnych wielkości. Materiał, z którego stworzona jest soczewka jest biokompatybilny z naturalnymi tkankami oka. To zapewnia przyleganie do przedniej i tylniej torebki soczewki, a tym samym zapobiega możliwości rotacji soczewki po jej wszczepieniu. Z materiałem soczewki AcrySofToric jest zintegrowany specjalny żółty barwnik, który zapewnia właściwości filtrujące światło niebieskie (szczególnie niebezpieczne dla oka) oraz UV. Odpowiadają one naturalnej soczewce ludzkiej w wieku około 30 lat.
|