|
Jednym z działań przewidzianych w ramach programu jest uruchomienie specjalnej infolinii, która będzie działać w okresie wrzesień – grudzień 2008 r. W trakcie dyżurów telefonicznych eksperci programu „Ulga w bólu” będą udzielać chorym i ich rodzinom porad związanych z problematyką leczenia bólu oraz przekazywać informacje nt. działalności poradni leczenia bólu w całej Polsce. Oprócz tego w październiku i listopadzie w ramach programu „Ulga w bólu” zastaną zorganizowane dni otwarte w poradniach leczenia bólu, w trakcie których wszyscy zainteresowani będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji ekspertów oraz zapoznać się z codzienną działalnością poradni. Chorzy otrzymają również materiały informacyjne i poradnikowe nt. leczenia bólu. Wszystko po to, aby popularyzować wśród pacjentów wiedzę nt. działalności poradni jako miejsca, gdzie mogą otrzymać kompleksową i skuteczną pomoc. Niestety w chwili obecnej chorzy, którzy odczuwają silny i przewlekły ból, często nawet nie są świadomi, że mają prawo do pełnej kontroli odczuwanych dolegliwości.
„Barierą we wdrażaniu światowych standardów skutecznej kontroli bólu, czyli tzw. drabiny analgetycznej WHO, jest niski poziom świadomości społecznej. Z naszych obserwacji wynika, że pacjenci dość często nie wiedzą o istnieniu poradni leczenia bólu, gdzie mogliby skorzystać ze wszechstronnej specjalistycznej pomocy. Dodatkowo boją się stosowania silniejszych leków przeciwbólowych dostępnych na receptę, ponieważ wokół ich stosowania narosło wiele stereotypów. Program „Ulga w bólu” ma na celu ich przełamanie”– dodaje ekspert Rady Programowej kampanii „Ulga w bólu”, dr hab. n. med. Jan Dobrogowski.
Problem silnych i przewlekłych dolegliwości bólowych dotyczy pacjentów z różnych grup terapeutycznych, m.in. cierpiących na bóle migrenowe, reumatologiczne czy neuropatyczne. Jakość ich życia zależy nie tylko od skutecznego uśmierzania bólu, ale także zapobiegania jego wystąpieniu. Dlatego tak ważna jest edukacja pacjentów i lekarzy w zakresie metod zapobiegania i skutecznej kontroli bólu, czyli w pełni satysfakcjonujących efektów terapeutycznych.
Badanie, którego wyniki prezentowane są w niniejszej informacji prasowej, zostało przeprowadzone przez TNS OBOP w dniach 19-23 czerwca 2008 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej grupie 1005 mieszkańców Polski w wieku 15 lat i więcej, i zostało wykonane na zlecenie organizatorów programu „Ulga w bólu” – Ogólnopolski program skutecznej kontroli bólu.
|