|
W tym roku odbędą się one 13 września w Warszawie, kiedy swój finał będzie miała kampania edukacyjna - „Zdemaskuj chłoniaka!”. Na ulice Warszawy wyjedzie zabytkowy tramwaj – Berlinka, w którym będzie można spotkać przedstawicieli Stowarzyszenia „Sowie Oczy” oraz grupę „Demaskatorów Chłoniaka”, którzy wspólnie przekazywać będą podróżnym wiedzę dotyczącą rozpoznawania najczęstszych objawów chłoniaka.
Tramwaj wyruszy w swoją edukacyjną trasę z przystanku Plac Narutowicza, o godz. 11.00 i będzie się tam pojawiał o każdej pełnej godzinie. Oprócz 6 aktorów przebranych za najczęstsze objawy chłoniaka, w tramwaju będą obecni również lekarze i pielęgniarki, z którymi można będzie skonsultować swoje wątpliwości dotyczące chłoniaków i ich objawów.
Światowy Dzień Wiedzy o Chłoniakach jest uwieńczeniem trwającej od 29 maja 2008 roku kampanii „Zdemaskuj Chłoniaka” prowadzonej wspólnie przez firmę Roche Polska oraz Stowarzyszenie „Sowie Oczy”. Jej celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na nowotwory układu chłonnego (chłoniaki) oraz podniesienie wiedzy na temat tej choroby i jej objawów. W ramach kampanii zorganizowana została trasa Demaskatorów Chłoniaka, którzy w czasie wakacji odwiedzili 9 największych polskich miast (Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Katowice, Wrocław, Łódź, Lublin, Poznań i Kraków). W każdym z tych miast pojawiali się w najbardziej uczęszczanych miejscach: parkach, na deptakach i rynkach, gdzie – w oparciu o zaangażowanie odbiorców w „demaskowanie chłoniaka”, czyli rozpoznanie objawów „masek”, które zwyczajowo przyjmuje ten nowotwór – szerzyli wiedzę na temat tej choroby.
Niektóre symptomy chłoniaków są trudne do rozpoznania i bywają mylone z innymi chorobami lub infekcjami. Dlatego chłoniak czasem nazywany jest „ukrytym” lub „cichym nowotworem”. Najczęstsze objawy chłoniaka, które są podkreślane w kampanii to: powiększone węzły chłonne (należy jednak pamiętać, że węzły mogą być małe, a nawet przez jakiś czas niewidoczne), znaczna utrata wagi ciała i nieuzasadnione zmęczenie, podwyższona temperatura bez wyraźnej przyczyny (ponieważ gorączka jest przejawem odpowiedzi organizmu na czynnik zapalny, może być mylona z objawami infekcji), obfite nocne poty, długo utrzymujący się kaszel lub duszności, uporczywe swędzenie całego ciała.
|