|
Zrealizowana z epickim rozmachem opowieść o czasach polskiej inwazji na Moskwę i trudnej miłości wejdzie na ekrany kin 12 września.
Rok 1612 to historia bezwzględnego polskiego oficera, który chciał zostać władcą jednego z najpotężniejszych państw Europy. Jego miłość do rosyjskiej księżniczki mogła odmienić losy świata. Film o wielomilionowym budżecie, wyprodukowany przez nagrodzonego Oscarem® Nikitę Michałkowa (Spaleni słońcem). Wspaniałe zdjęcia, sceny batalistyczne oraz efekty specjalne porównywane są w USA do takich filmów jak Braveheart – Waleczne serce, czy Troja. Wybitny rosyjski reżyser i aktor zaangażował w filmie najznakomitszych rosyjskich aktorów: Marat Basharov (Spaleni słońcem, Cyrulik syberyjski), Artur Smolyaninov (9 kompania), Aleksandr Bałujew (Wygnanie), Ramón Langa (Duchy Goi), Mikhail Porechenkov (9 kompania), Aleksandr Samojlenko (Straż nocna).
„Rok 1612” to również rosyjska odpowiedź na Ogniem i mieczem, którego sukces w tamtejszych kinach dorównał hitom: 9 kompania, Straż nocna i Straż dzienna. Osnuta na faktach historycznych fabuła została efektownie wzbogacona poprzez sięgnięcie do słowiańskich mitów.
Rok 1612 był wyjątkowy w historii polskich stosunków z Rosją. Czasy anarchii i wewnętrznych walk o tron cara Rosji pchnęły sąsiedzkie kraje do starań o objęcie władzy na Kremlu. Udało się to Polakom. Najbardziej bezwzględny z polskich hetmanów (Michał Żebrowski) z oddziałem husarii dotarł do Moskwy. Wymordował prawowitych następców tronu i pojmał księżniczkę Ksenię Godunow (Violetta Davidovskaja). Ślub z nią miał zapewnić mu tytuł cara i władzę nad rozległymi terenami Rosji. Oprawca zakochał się jednak w swojej ofierze. Hetman stanął przed trudnym wyborem: uszanować jej wolność, czy nadal z krwią na rękach dążyć do władzy.
Polska dwuletnia okupacja Kremla skończyła się w 1612 roku. Władzę w Rosji objęła na nadchodzące 300 lat dynastia Romanowów. Triumf prawowitych pretendentów do carskiego tronu oznaczał koniec planów Polaków o władaniu Rosją.
|