|
Lato to czas wypoczynku, słońca i długo oczekiwanych wakacji. Przyroda w pełni rozkwita, a my zgodnie z rytmem upalnych dni spowalniamy bieg kariery i wyjeżdżamy na wakacje. Czas urlopów związany jest z dłuższymi niż zwykle podróżami i zmianą trybu życia. Niestety nie każdy z nas dobrze znosi podróż. Wiele osób uskarża się na zawroty głowy nudności czy wymioty, co powoduje, że niektórzy bardziej skupiają się na tym jak przetrwać przemieszczanie się na urlop i powrót niż cieszyć się z wypoczynku. Niezastąpioną pomoc w bezawaryjnym i przyjemnym spędzeniu wakacji mogą nam przynieść preparaty roślinne. Dla osób, które cierpią na chorobę lokomocyjną, ulgę może przynieść kłącze imbiru.
Imbir lekarski (Zingiber officinalis) stosowany jest szeroko, zwłaszcza w kuchni hinduskiej jako przyprawa. Jest również niezbędnym dodatkiem znanym doskonale miłośnikom sushi. Jednak, w oparciu o badania naukowe Komisja E, uznała kłącze imbiru za surowiec zapobiegający objawom choroby lokomocyjnej. Roślina ta zawiera olejek eteryczny, którego głównym składnikiem są substancje odpowiedzialne za charakterystyczny zapach oraz smak imbiru. Kłącze imbiru stosowane w lecznictwie, otrzymywane jest z imbiru lekarskiego. Substancje czynne występujące w surowcu pobudzają wydzielanie śliny, soku żołądkowego i żółci.
Mogą hamować takie objawy choroby lokomocyjnej jak wymioty, ból głowy czy uczucie nudności towarzyszące podróżom samochodem, samolotem czy statkiem. W niektórych krajach imbir stosowany jest w zapobieganiu wymiotom wywołanym chemioterapią lub lekami podawanymi celem przygotowania do zabiegu operacyjnego (premedykacją). Działanie przeciwwymiotne imbiru testowano m.in. na kadetach marynarki wojennej podczas sztormu. Surowiec może być stosowany również u dzieci.
|