|
Jeżeli przeanalizujemy dostępne na rynku rodzaje wykładzin dywanowych to stwierdzimy, iż najpopularniejsze są te z wysokim i gęstym runem typu Saxon i Shaggy, których gramatura wynosi od 600 do nawet 3000 g na metr kwadratowy. Wyglądają one efektownie ze względu na technikę splotu, a jednocześnie są bardzo trwałe i dlatego chętnie stosowane we wszystkich rodzajach pomieszczeń.
Przy zakupie wykładziny dywanowej warto także przyjrzeć się jej spodowi pamiętając o tym, że miękkości i sprężystości doda jej podkład filcowy. Przemawia za nim także łatwość instalowania wykładziny oraz możliwość jej demontażu i ponownego montażu.
Wykładziny elastyczne w niczym nie przypominają już wykładzin PCW sprzed lat, od których się wywodzą. Teraz są znacznie trwalsze, ładniejsze, występują w szerokiej gamie wzorów, kolorów. Nie bez przyczyny stały się modnym i jednym z najchętniej stosowanych materiałów podłogowych w Europie Zachodniej.
Produkowane są na bazie polichlorku winylu. Tworzywo to jest ekologiczne, bezpieczne i całkowicie nieszkodliwe dla zdrowia. Dowodem jest fakt, iż jest ono powszechnie stosowane w medycynie. Z polichlorku winylu produkowane są torebki na krew i plazmę, rurki chirurgiczne, czy opakowania do lekarstw i środków farmaceutycznych. Wykładziny elastyczne są idealne dla alergików. Nie mają fug i szczelin, głównych siedlisk brudu.
Nie przylega do nich trwale kurz, dlatego można go bardzo łatwo i szybko usunąć, przemywając jedynie ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego detergentu. Podłogi te posiadają także właściwości amortyzujące. Warstwa spodniej pianki stanowi ochronę w przypadku uderzenia, czy upadku. Wykładziny o grubości powyżej dwóch milimetrów w znacznym stopniu odciążają kręgosłup. Pod tym względem wykładziny przewyższają znacznie twardsze kafle, czy panele podłogowe. Wykładziny elastyczne są trwale, odporne na wilgoć i nawet najbardziej uciążliwe zabrudzenia.
|