Przybywa wciąż nowych restauracji, serwujących tę smakowitą potrawę, cały czas rośnie też liczba jej wielbicieli. Możemy się poszczycić prawdziwymi mistrzami komponowania sushi, którzy w wiedzy i doświadczeniu nie ustępują światowej czołówce. Jeden z nich, Sławek Wasilewski, jest szefem kuchni w warszawskiej restauracji Yamato.
Pytany o to, kto najchętniej odwiedza Yamato, mistrz Sławek odpowiada, że w restauracji Yamato stołują się nie tylko lepiej sytuowani okoliczni studenci czy wykładowcy (restauracja mieści się przy ul. Oboźnej 9, w pobliżu Uniwersytetu Warszawskiego – przyp. redakcji), ale też politycy, aktorzy lub zagraniczni turyści. Nic dziwnego, o oryginalności tego miejsca świadczy nie tylko znakomita kuchnia, lecz także niezwykły klimat. To po trosze restauracja, po trosze kawiarnia, a po trosze klub. Przy kawie, herbacie ryżowej, winie z Kraju Kwitnącej Wiśni lub tradycyjnym sake można porozmawiać z przyjaciółmi lub omówić w spokoju biznesowe plany. Samurajski ród Yamato, któremu restauracja zawdzięcza swoją nazwę, rządził w Japonii w pierwszym tysiącleciu i odegrał dużą rolę w procesie powstawania sushi.
Tylko dobrze wykwalifikowany kucharz może uraczyć nas prawdziwie doskonałym sushi. W Japonii szkolenie mistrzów sushi trwa aż 10 lat. W Polsce szkołę kucharzy zapoczątkował w restauracji Tsubame japoński mistrz Hiroszi. Wyszkolił on wtedy około 10 osób, które dziś należą do najlepszych w Polsce mistrzów sushi i które jako jedyne znają wszystkie tajniki przygotowywania tej skomplikowanej pod względem kompozycji smaków potrawy. Jednym z nich jest właśnie Sławek Wasilewski, obecnie mistrz kuchni warszawskiej Yamato, który w kuchni japońskiej specjalizuje się od 10 lat. Bogate i wieloletnie doświadczenie pozwala mu na serwowanie klientom nie tylko tradycyjnych potraw o ściśle określonych recepturach, ale także sushi-niespodzianek, tworzonych według własnej fantazji i opartych na jego niezwykłym zmyśle umiejętności komponowania smaków.
Mistrz Sławek ukuł na nie własny termin: „maki-wymyślaki”. Zgodnie ze starą prawdą kuchni japońskiej, mają nie tylko zachwycać wyśmienitym smakiem, ale także cieszyć oko i nęcą zapachem. Specjalności Sławka, które najchętniej poleca swoim gościom są dania kuchni gorącej: makaron udon z kurczakiem, wyśmienita kaczka teriaki, zupa tai adventure oraz danie kuchni zimnej, czyli zestaw sashimi. A spośród sushi specialite de la maison to sushi z pieczonym łososiem, smażoną krewetką, no i oczywiście niespodzianka szefa, czyli maki-wymyślaki. Ich smak docenili już stali klienci Sławka, wśród których znajdują się znani politycy, aktorzy i biznesmeni.