|
Miłorząb japoński (Ginkgo bilobae) jest najstarszą rośliną leczniczą. Uważa się go za żywą skamielinę, bo ślady jego występowania na terenie Chin sięgają mezozoiku. Jest to również roślina długowieczna, poszczególne drzewa mogą dożyć nawet 2 tys. lat. Jego właściwości lecznicze znane były już 2800 lat p.n.e. Surowiec leczniczy stanowi liść miłorzębu o charakterystycznym wachlarzowatym kształcie. Efekt terapeutyczny wyciągów z liści miłorzębu przypisuje się dwóm grupom związków: glikozydom flawonoidowym oraz laktonom terpenowym (ginkgolidom), których stężenie w preparacie leczniczym powinno być ściśle kontrolowane. Liść miłorzębu japońskiego zawiera związki czynne wykazujące wyraźny wpływ na krążenie mózgowe i układ sercowo-naczyniowy. Surowiec działa na naczynia krwionośne, zarówno tętnicze, jak i żylne, wzmacnia ściany naczyń, hamuje ich przepuszczalność. Poprawia przepływ krwi, a wraz z nią ilość tlenu i substancji odżywczych dostarczanych do tkanek, szczególnie układu nerwowego.
Wyciąg z surowca poprawia koncentrację, procesy myślenia i pamięci, likwiduje objawy związane z problemami krążenia jak: drętwienie kończyn, długotrwały ból i obrzęk kończyn. Liczne badania kliniczne wykazały również wpływ miłorzębu na komórki układu nerwowego, stwierdzono jego działanie lecznicze w uszkodzeniach pracy mózgu na tle naczyniowym oraz w demencji lekkiego i średniego stopnia.
„W Chinach miłorząb japoński uznawany jest za symbol odporności i długowieczności. Miłorzęby japońskie popularne również w Japonii jako drzewa ozdobne przetrwały nawet wybuch bomby jądrowej zrzuconej w Hiroszimie, w czasie II wojny światowej.”
Jak wygląda terapia?
Lek powinien być stosowany przez co najmniej 6 tygodni. W efekcie terapii pacjent powinien odczuwać ustąpienie lub co najmniej zmniejszenie częstości występowania dolegliwości towarzyszących zaburzeniom krążenia mózgowego jak np. zawrotów głowy, szumów usznych, a także poprawę pamięci oraz zmniejszenie dolegliwości bólowych towarzyszących poruszaniu się u pacjentów z zaburzeniami krążenia kończyn dolnych.Wyciąg z miłorzębu japońskiego zmniejsza krzepliwość krwi, dlatego nie powinien być stosowany u osób z zaburzeniami krzepnięcia oraz ostrożnie stosowany u pacjentów przyjmujących leki przeciwzakrzepowe.
|