Kolka pojawia się często między 3. a 6. tygodniem życia i trwa do czasu, gdy niemowlę osiąga wiek 3 – 4, a nawet 6 miesięcy. Dolegliwość obejmuje napadowe bóle brzucha ze wzdęciem, prężeniem się oraz silnym płaczem i rozdrażnieniem. Kolka jelitowa dotyczy zarówno dzieci karmionych sztucznie, jak i maluchów karmionych piersią. Dziecko cierpiące z powodu kolki często odmawia jedzenia, a nawet picia. Przyczyny tej dolegliwości są złożone, ale ważną rolę na pewno odgrywa nadmierne gromadzenie się bąbelków gazu, które rozciągają ściany jelit, powodując ból.
Inne czynniki, mogące wywołać kolkę, to m.in.:
- dieta matki – w przypadku karmienia niemowlęcia piersią, ważne jest wyeliminowanie pokarmów zbyt trudnych do strawienia dla niedojrzałego układu pokarmowego dziecka
- zmartwienie, strach, gniew lub podniecenie matki – nastrój matki w czasie karmienia odgrywa ważną rolę we właściwym przyswajaniu pokarmu przez niemowlę
- uczulenie dziecka na białko mleka krowiego
- niedobór laktazy – enzymu trawiącego cukier mleczny
- przekarmienie lub „głodzenie” dziecka
- zaburzenia motoryki jelit
- nieodpowiednia technika karmienia i trzymania dziecka
|
Ból wywołany kolką jelitową można łagodzić, jednak znacznie lepiej jest działać w ten sposób, by nie dopuścić do wystąpienia dolegliwości. Warto pamiętać, że atakowi kolki można skutecznie zapobiegać. Na rynku dostępne są bez recepty nowoczesne leki, które działają kompleksowo zarówno w profilaktyce, jak i w terapii kolki jelitowej. Takim nowoczesnymi i skutecznym preparatem, zapewniającym rodzicom i dziecku komfort stosowania, jest Infacol. Jego głównym składnikiem aktywnym jest simetikon - związek obniżający napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazów, znajdujących się w przewodzie pokarmowym.
To powoduje ich łączenie i ułatwia usuwanie w wyniku perystaltyki jelit, przez co zmniejsza napięcie żołądka, łagodząc jednocześnie spowodowane nim dolegliwości bólowe. Infacol jest nowoczesnym preparatem, gotowym do użycia i nie wymagającym specjalnego przyrządzania. Lek jest całkowicie bezpieczny, ponieważ nie zawiera barwników ani cukru. Infacol nie wchłania się z przewodu pokarmowego, a simetikon jest w 100% wydalany z organizmu. Preparaty z simetikonem działają najskuteczniej, jeśli są przyjmowane regularnie przez dłuższy czas. Dlatego, aby uniknąć ataków kolki, dobrze jest podawać dziecku przed każdym posiłkiem odpowiednią dawkę leku, czyli pełną zawartość zakraplacza (0,5 ml = 20 mg simetikonu). Liczne badania kliniczne potwierdziły skuteczność i bezpieczeństwo jego stosowania - nie odnotowano przypadku przedawkowania ani występowania działań niepożądanych. Infacol został dopuszczony przez Ministerstwo Zdrowia do leczenia kolki u niemowląt powyżej 1. miesiąca życia.