|
Wiedza związana z udzielanym przez Kościół katolicki sakramentem małżeństwa jest bogata i bardzo ciekawa. Na pytania narzeczonych odpowiada ksiądz Rafał Wiśniewski.
Spotkanie I
Zgłoszenie się do kancelarii parafialnej i zamówienie - ustalenie terminu ślubu. Rozpoczęcie kursu przedmałżeńskiego (jeśli to możliwe, na kurs powinni uczęszczać razem oboje narzeczeni).
Spotkanie II
Zgłoszenie się do kancelarii parafialnej nie wcześniej jak 3 miesiące przed ślubem. Spisanie protokołu kanonicznego badania narzeczonych (do tego niezbędna jest obecność obojga narzeczonych). Należy przyjść co najmniej na godzinę przed zamknięciem kancelarii albo umówić się z księdzem na spisanie tego dokumentu.
Przedłożenie dokumentów: metryki chrztu do sakramentu małżeństwa z adnotacją o bierzmowaniu (ważna jest 6 miesięcy), ten dokument znajduje się w parafii, gdzie udzielony był chrzest. Jest to bardzo ważny dokument, bez niego sens traci cała wizyta; zaświadczenia z USC - jeżeli ma być ślub konkordatowy, a więc ze skutkami cywilnymi; to zaświadczenie jest ważne 3 miesiące; zaświadczenia o ukończeniu kursu przedmałżeńskiego z trzema indywidualnymi spotkaniami w Poradni Życia Rodzinnego w parafii ślubu (kurs trwa 10 tygodni po jednym spotkaniu w tygodniu).
Jeżeli jedno z narzeczonych jest spoza parafii ślubu, powinno zanieść prośbę o wygłoszenie zapowiedzi do swojej parafii (to zaświadczenie wydaje ksiądz w czasie spisywania protokołu).
Po spisaniu protokołu i zgłoszeniu zapowiedzi wskazana jest spowiedź przedślubna (tzw. I-sza spowiedź przed ślubem).
Spotkanie III
Zgłoszenie się do kancelarii parafialnej w tygodniu przed ślubem. Spisanie aktu małżeństwa. Przedłożenie brakujących dokumentów: odbyte dwie spowiedzi przedślubne (jedna po spisaniu protokołu - na spotkaniu drugim, jak wyżej, druga w tygodniu przed ślubem, w konfesjonale należy wspomnieć o rodzaju spowiedzi); zaświadczenie o wygłoszonych zapowiedziach poza parafią ślubu; dokładne dane świadków (adres, wiek, ewentualnie dwa imiona). Wyjaśnienie zaistniałych niejasności odnośnie liturgii sakramentu małżeństwa.
|