|
Skóra właściwa
Skóra właściwa jest zbudowana z tkanki łącznej zawierającej włókna kolagenowe i elastynowe. Na stopach włókna te są jednak nieco inaczej umiejscowione. Kolagen jest położony głębiej, a elastyna bliżej powierzchni. Dzięki temu przy ucisku struktury skóry są skuteczniej chronione. Skóra na stopach jest pozbawiona gruczołów łojowych i mieszków włosowych. Nie wytwarza więc łoju, który naturalnie natłuszcza i chroni przed niekorzystnym działaniem czynników mechanicznych, chemicznych i bakteryjnych. Na podeszwach stóp znajduje się natomiast znaczna ilość gruczołów potowych -- około 300 tysięcy na obu podeszwach. To dużo, biorąc pod uwagę, że wszystkich gruczołów potowych (ekrynowych) na ciele jest około 2—3 miliony.
Tkanka podskórna
Tkanka podskórna pełniąca rolę ochronną przed urazami mechanicznymi jest na stopach najcieńsza i najmniej rozwinięta (tylko u małych dzieci jest grubsza), ale ma specyficzną budowę, dostosowaną do ucisku. Tkanka podskórna jest mocno unerwiona i ukrwiona, niezależnie od splotów naczyń otaczających mięśnie i skórę właściwą. Jest również poprzedzielana tkanką łączną włóknistą, która tworzy bardzo zwarte struktury. Taka budowa chroni stopę przed ogromnym uciskiem, jaki jest wywierany na podeszwę stopy, a dokładnie na piętę i śródstopie.
Jeżeli następuje zmniejszenie liczby lub wytrzymałości przegród włóknistych tkanki tłuszczowej, dochodzi do wpuklania się tkanki tłuszczowej między wiązki kolagenu w skórze właściwej i tworzenia się przepuklin. Są one nazwane grudkami piezogenicznymi. Jest to stosunkowo częste, lecz bardzo rzadko rozpoznawane schorzenie będące przyczyną dolegliwości bólowych u około 80% osób dotkniętych tą chorobą.
Budowa skóry stóp zwiększa ryzyko pojawienia się specyficznych problemów i schorzeń. Dlatego wymaga ona odpowiedniej oraz specjalnie dostosowanej pielęgnacji.
dr. n. med. Kamila Padlewska
specjalista dermatolog, członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego PTL, Polskiego Towarzystwa Mezoterapii, Sekcji Medycyny Estetycznej PTL, Stowarzyszenia Dermatologów Estetycznych, Polskiego Towarzystwa Kosmetologicznego, kierownik Laboratorium Badań Kosmetyków i Chemii Gospodarczej IZIS, wykładowca Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia
|