|
Najbardziej widoczna jest różnica w grubości - skóra na stopach ma prawie 4 mm, podczas gdy w innych partiach ciała od 0,5 mm do 2,5 mm. Gruby naskórek, cieńsza tkanka podskórna oraz duża ilość gruczołów potowych powodują, że skóra stóp skutecznie spełnia swoje funkcje. Z drugiej strony taka budowa, a także brak gruczołów łojowych i mieszków włosowych mogą być źródłem specyficznych problemów powodujących nie tylko dyskomfort, ale również poważne dolegliwości bólowe.
Naskórek
Naskórek, a w szczególności jego warstwa rogowa pokryta płaszczem lipidowym, stanowi naturalną barierę ochronną skóry. Komórki najgłębszej warstwy naskórka (podstawnej) nieustannie się dzielą. Przesuwają się ku powierzchni naskórka, gdzie stopniowo ulegają rogowaceniu, a następnie złuszczeniu. Jeśli naskórek funkcjonuje prawidłowo, liczba komórek złuszczonych jest równa liczbie komórek nowo powstałych. Na stopach warstwa rogowa naskórka jest wielokrotnie grubsza niż na innych częściach ciała. Grubość naskórka dodatkowo zwiększa się pod wpływem czynników mechanicznych, np. tarcia i nacisku spowodowanego chodzeniem lub noszeniem ciasnego obuwia. Pogrubia się wówczas warstwa rogowa, a czasem także ziarnista, co prowadzi do powstawania nagniotków. Proces rogowacenia tych miejsc jest bardziej intensywny, a bywa także dużo szybszy niż na innych częściach ciała.
Zdarza się, że samoczynne złuszczanie naskórka jest niewystarczające i dochodzi do gromadzenia się zrogowaciałych komórek. Najbardziej podatne na rogowacenie są partie skóry stale narażone na ucisk, czyli pięty, spodnia część palucha, śródstopie i inne (w zależności od miejsca uciskania lub obcierania). W naskórku stóp występuje keratyna 9 – białko strukturalne nie pojawiające się w skórze innych części ciała (z wyjątkiem dłoni). Keratyna 9 jest większa niż inne cytokeratyny. Występuje w keratynocytach ponadpodstawnych, które znajdują się wokół części naskórkowej przewodów wyprowadzających gruczołów potowych lub układają się w formie kolumn. Jej rola nie jest do końca poznana, ale przypuszcza się, że może mieć wpływ na większą grubość naskórka.
|