umieszczanie używanych wcześniej jako torebek – kieszeni. W efekcie pojawiają się pierwsze torebki do ręki, zwane ridicules, czyli śmiesznotki.
Ridicules, czyli śmiesznotki
Pojawienie się torebki w kobiecym ręku budzi bardzo duże zdziwienie. Zostaje więc ochrzczona żartobliwym mianem ridicule, czyli śmiesznotka. Przyjmuje różne ciekawe kształty: urny, tulipana, liry, nawiązuje też do huzarskiej torby wojskowej. W wieku XIX po kongresie wiedeńskim pojawiają się nowe kanony w modzie. Kobiety powracają do sukni z szerokimi spódnicami i staników z łódkowatymi dekoltami. Torebka w I połowie XIX wieku to niewielka sakieweczka, pełniąca głównie funkcję dekoracyjną. Kobieta ozdabia ją haftami o motywach kwiatów – symbolami miłości i dostatku.
Kobieta w podróży
W II połowie XIX wieku torebka staje się nieodłącznym atrybutem kobiety aktywnej. Kobieta podróżująca, poza właściwym bagażem, potrzebuje podręcznej, w miarę pojemnej torby na drobiazgi przydatne w podróży, zaopatrzonej w solidny zamek chroniący przed złodziejami. Wtedy to po raz pierwszy pojawiają się torby podróżne.
Pojawiają się dwie najbardziej znane firmy produkujące walizy i torebki: Louis Vuitton i Maison Hermés.
1. Ridicule haftowana szklanymi paciorkami, Polska, początek XIX wieku
2. Torebka zdobiona kwiatami z gazy, Polska, około 1820 r.
3. Torebka podróżna haftowana wełną i szklanymi paciorkami, Polska, około 1850-1860
Zdjęcia Muzeum Narodowego w Krakowie