|
Wszyscy wiemy, że jest słodki, to pewne, ale czy korzystamy z jego pielęgnacyjnych dobrodziejstw? Pytanie to jest bardzo ważne zwłaszcza po zimie, kiedy nasza skóra potrzebuje regeneracji. Jak więc o nią zadbać, aby muśnięta pierwszymi promieniami wiosennego słońca wyglądała na świeżą i odżywioną? Odpowiedzi na to pytanie poszukajmy w miodzie.
Wraz ze zbliżającym się ociepleniem coraz częściej zdajemy sobie sprawę z tego, że naszej skórze brakuje elastyczności i blasku po zimie. W zależności od jej rodzaju dostrzegamy powstanie wielu związanych z nią problemów. Skóra sucha, w dużej mierze pozbawiona ochronnej powłoki, ulega odwodnieniu tracąc swoją jędrność. Cera naczyniowa reaguje bardzo źle na zmiany temperatury, powodujące gwałtowne rozszerzanie się i zwężanie naczynek, które często w takich sytuacjach pękają. W wyniku chłodów zmniejsza się także ukrwienie skóry. Staje się ona wtedy szara i ziemista. Dłonie również wymagają szczególnej pielęgnacji po zimie, gdyż silny mróz i wiatr pogłębiają przesuszenie naskórka. Substancje odżywcze oraz cała gama witamin zawartych w miodzie sprawiają, że jest on idealnym, naturalnym kosmetykiem wspomagającym odnowę skóry na wiosnę.
Miód to jeden z najcenniejszych, a zarazem najstarszych produktów naturalnych wykorzystywanych w kosmetyce. Dzięki swoim niezwykłym właściwościom upiększającym gościł nie tylko w łaźniach Kleopatry, lecz zyskał także ogromne uznanie wśród mieszkanek słonecznej Grecji oraz Rzymu. Azjatyckie piękności używały go do pielęgnacji delikatnych dłoni, zaś Kreolki do dziś wcierają miód w wysuszoną skórę. Obecnie miód występuje bardzo często jako składnik maseczek oraz balsamów do wrażliwej skóry. Dzięki zawartym w nim składnikom takim, jak witaminy B1, B2, B5, B6, C, D oraz K, kwas foliowy, kwas nikotynowy, czy pierwiastki (krzem, cynk, miedź, żelazo), działa odżywczo i ujędrniająco.
Możliwość szybkiego przenikania miodu przez skórę sprawia, że wzbogaca on tkanki w glukozę oraz substancje biologicznie czynne (enzymy, olejki eteryczne), co powoduje, że skóra staje się dogłębnie nawilżona. Ponadto, miód w znacznym stopniu pobudza metabolizm skóry, polepsza jej uwodnienie oraz ukrwienie. Dodatkowo, ma on właściwości przeciwzapalne i regenerujące. Skóra, która doświadcza dobrodziejstw miodu staje się bardziej elastyczna i wygładzona, a dzięki kwasom owocowym, delikatnie rozjaśniona. Miód stosuje się również jako środek odżywczy do zniszczonych włosów. Jego właściwości regeneracyjne dodają im blasku i działają wzmacniająco.
Na bazie naturalnego miodu można przygotować całą gamę domowych preparatów pielęgnacyjno-regeneracyjnych, które pomogą naszej skórze i włosom odzyskać wiosenną świeżość i blask.
|