|
W przypadku osób cierpiących na alergię, wizyty w garderobie mogą być przyczyną kłopotliwego kataru czy wysypki na skórze. W szczególności uczuleniowcy nie mogą dopuścić, aby ich szafa stała się siedliskiem kurzu i roztoczy. Dbanie o ubrania oraz odpowiednie zaaranżowanie pomieszczenia, w którym są przechowywane, jest bardzo ważnym elementem zapobiegania objawom alergicznym.
Garderoba alergików powinna zawierać przede wszystkim ubrania wykonane z nie powodujących podrażnień tkanin naturalnych, syntetycznych lub mieszanych. Najlepszym naturalnym materiałem na odzież dla uczuleniowców jest bawełna. Tkanina ta jest bardzo delikatna, a ryzyko wywołania objawów alergicznych jest nieduże. Ogromną zaletą i wyróżnikiem bawełny na tle innych tkanin jest właściwość zmniejszająca potliwość, co minimalizuje ryzyko podrażnienia skóry osoby w nią odzianej. Należy jednak pamiętać, że na skórę osób noszących ubrania z bawełny mogą oddziaływać zastosowane w niej barwniki tkanin. Dlatego osoby szczególnie wrażliwe na cząsteczki substancji barwiących powinny uprać kolorowe bawełniane ubrania przed pierwszym użyciem w hipoalergicznym proszku. Innym, równie bezpiecznym, naturalnym materiałem dla alergików jest jedwab. Włókna jedwabiu są bardzo miękkie, gładkie i przyjemne w dotyku. Dzięki małym zdolnościom antystatycznym nie gromadzą się w nich roztocza kurzu domowego, co jest jego dodatkowym atutem.
Należy jednak pamiętać, że nie każde materiały naturalne są niezawodne dla alergika. Przykładem może być uzyskiwana z sierści zwierzęcej wełna, której łuskowate włókna mogą drażnić delikatną skórę. „Gryzące”, wełniane ubrania są najczęściej źle tolerowane przez najmłodszych alergików. Wrażliwość na materiały syntetyczne to sprawa bardzo indywidualna. Różne rodzaje barwników dodawanych do sztucznych włókien mogą podrażniać skórę uczuleniowca. Najbardziej popularnym włóknem syntetycznym jest bardzo wytrzymały i łatwy w utrzymaniu poliester. Mocne włókna chemiczne nie drą się, nie kurczą, można je prać w pralce automatycznej. Uczuleniowcy powinni jednak zawsze pamiętać, żeby dodawać do prania wyłącznie bezpieczne środki, które nie zawierają wybielaczy optycznych, rozjaśniaczy chemicznych, czy aktywatorów TAED.
Najbardziej popularną tkaniną mieszaną jest polibawełna (włókna poliestru łączone z bawełną). Niektóre ubrania wykonane z polibawełny określane są przez producentów na metkach jako „nie ulegające zagnieceniom” lub „nie wymagające prasowania”. Oznacza to, że tkanina mogła zostać poddana działaniu formaldehydów. Te związki chemiczne mogą podrażniać delikatną skórę, dlatego alergicy powinni uważnie czytać informacje umieszczone na metkach ubrań i unikać zakupu niewłaściwych tkanin. Dobrym rozwiązaniem dla osób o wrażliwej skórze, które nie przepadają za prasowaniem, jest pranie w proszku z zawartością glinki kosmetycznej, która zmiękcza prane tkaniny i ułatwia ich prasowanie.
|